wtorek, 16 czerwca 2009

Podręcznik EPUB

W ostatnich tygodniach kielecka firma Kolporter pokazała urządzenie eClicto – pierwszy polski czytnik ebooków. Urządzenie trafi na rynek jesienią 2009, natomiast już teraz trzeba zauważyć, że będzie ono obsługiwać standardowy format PDF, jak też – warte odnotowania – wchodzący powoli na rynek, otwarty standard EPUB, łącznie z techniką zabezpieczania DRM. Różnica między EPUB a PDF jest taka, że EPUB jest formatem niestronicowanym, a więc takim, który wlewa się swobodnie w wyświetlacz dowolnej wielkości, dostosowując się do jego szerokości. PDF jest z kolei przykładem formatu stronicowanego, w którym szerokość widocznego wiersza (mierzona liczbą znaków) jest zawsze taka sama.

Poniższa ilustracja pokazuje książkę w formacie niestronicowanym wyświetlaną w telefonie komórkowym.

Ponieważ zapewne pojawienie się eClicto będzie akceleratorem dla rynku ebooków w Polsce, pragnę w tym miejscu przypomnieć, że w styczniu tego roku umieściłem przy kursie HTML obszerny tutorial formatu EPUB.

http://webmaster.helion.pl/kurshtml/epub/wstep.htm

Warto się z nim zaznajomić, jeśli przypuszczamy, że w którymś momencie zechcemy wejść na rynek komercyjnych publikacji elektronicznych.

2 komentarze:

  1. blacknumberone16 czerwca 2009 07:17

    Kolporter idealnie wstrzelił się w polski rynek ze swoją propozycją. Oczekuję szczegółów z niecierpliwością. Zastanawiam się jak będzie cena urządzenia dla użytkownika końcowego?

    OdpowiedzUsuń
  2. Padają różne wersje, zapewne gdzieś między 800 a 1000.

    OdpowiedzUsuń