niedziela, 21 czerwca 2009

Blogger: moja lista blogów

We wpisie Blogger: szukaj w tym blogu podawałem przepis na utworzenie wyszukiwarki opartej na wynikach wyszukiwania w google’owym serwisie BlogSearch. Na ilustracji pokazującej konfigurowanie gadżetu jest pozycja Listy blogów i linków.

Nie zawsze ta pozycja jest widoczna – nie masz jej, dopóki nie skonfigurujesz listy blogów, czyli tzw. blogrolla – listy odsyłaczy do innych blogów w Internecie, do których sam zaglądasz i chcesz także podsunąć innym, jako twoim zdaniem ciekawe i wartościowe.

W tym miejscu zajmiemy się właśnie pokazaniem, jak wykorzystać ten użyteczny gadżet – założyć, a przede wszystkim skonfigurować.

 • Kliknij Układ.

 • Na stronie z układem blogu kliknij Dodaj gadżet.
 • W okienku Dodaj gadżet przewiń stronę, aby znaleźć gadżet Lista blogów.

 • Kliknij przycisk z plusem.
 • W wyświetlonym okienku Skonfiguruj listę blogów kliknij polecenie Dodaj bloga do swojej listy.

 • W okienku Dodaj do swojej listy blogów wpisz adres jakiegoś blogu i kliknij Dodaj.

Blogger powinien rozpoznać blog i wyświetlić nazwę na liście.

 • Kliknij przycisk Zapisz.

Blogger wyświetli teraz nowy układ, z gadżetem umieszczonym na pierwszym miejscu listy gadżetów w skrzydełku.

 • Kliknij przycisk Zapisz, aby zapisać zmieniony układ.

 • Kliknij polecenie Wyświetl bloga.

Zobaczysz teraz w blogu działający gadżet.

Zwróć teraz uwagę na wyświetlone elementy.

Web 2.0 – z pozycji 50-latka to tytuł blogu, który jest zawsze wyświetlany.

YouTube i cudowne koła to tytuł najnowszego wpisu, który odpowiada zaznaczonej opcji wyświetlania tytułu najnowszej pozycji w oknie konfigurowania gadżetu.

2 godz. temu to przybliżony czas, jaki upłynął od publikacji, odpowiadający zaznaczonej opcji wyświetlania daty ostatniej aktualizacji.

Jeśli zaznaczysz opcję Fragment najnowszej pozycji, ukaze się także początek wpisu.

Jesli zaznaczysz opcję Miniatura najnowszej pozycji, ukaże się miniatura pierwszej ilustracji we wpisie, o ile jest to blog w Bloggerze.

Podobnie, jeśli jest to blog w Bloggerze, WordPressie czy iPernity (i jeszcze paru innych), zaznaczenie opcji Ikona spowoduje wyświetlenie ikony typowej dla danego systemu blogowego, co widać na powyższej ilustracji.

Trzeba jeszcze powiedzieć o pozostałych opcjach, gdyż są istotne.

W polu Tytuł możesz samodzielnie określić tytuł gadżetu – domyślnie jest to właśnie Moja lista blogów.

W polu Sortuj możesz określić sortowanie blogów na liście. Lista jest dynamiczna i domyślnie wyświetlają się na niej zawsze ostatnio zaktualizowane blogi, ale możesz też wybrać sortowanie alfabetyczne.

W polu Pokaż domyślnie przyjęta jest opcja Wszystkie blogi, ale jeśli masz w blogrollu bardzo dużo blogów, przyjmij jedną z innych wartości – 5, 10 lub 25 blogów. Wtedy przyjmij też sortowanie według ostatnio zaktualizowanych. Czytelnik będzie wówczas widział “czubek góry lodowej”, czyli najnowsze zaktualizowane blogi, a te, których akurat nie widać, wyskoczą na górę wówczas, gdy zostaną zaktualizowane.

Gadżet możesz w dowolnej chwili skonfigurować, klikając przycisk z narzędziami w dolnej części gadżetu – musisz być zalogowany. Każdy z blogów możesz łatwo usunąć z listy, zaś gadżet możesz przesunąć w inne miejsce w trybie edycji układu bloga. Niestety, gdy blog zmieni adres, musisz go usunąć, a potem wprowadzić ponownie – nie ma reedycji.

Jak widać, taka dynamiczna lista blogów jest użyteczna i wygląda atrakcyjnie. I jeszcze ilustracja z kilkoma blogami.

4 komentarze:

 1. Hej, a co jak na listach innych użytkowników, gdzie jestem na liście, moje nowy posty się nie odświeżają? Załóżmy że najnowszy post jest ze wczoraj, a u innych nadal jest tydzień temu. Co z tym zrobić? z góry dzięki za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli tak jest we wszystkich cudzych blogach, to pewnie wina odświeżania w Google.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hehe... czytam i uczę się dzięki Tobie:) Właśnie zrobiłam: pokaż 10 blogów:) Sama nie doczytałam. Dzięki:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy wyświetlane blogi można ustawić poziomo?

  OdpowiedzUsuń