czwartek, 18 czerwca 2009

Opera Unite: inne serwisy

Choć zapewne nawet mało doświadczony użytkownik jest w stanie bez większych problemów uruchomić usługi Opera Unite, dla porządku powiedzmy jeszcze o pozostałych usługach dostępnych w ramach tej ciekawej i dla wielu zapewne użytecznej techniki.

Jeśli coś może niepokoić – nie wiem, na ile zasadnie – to stopień bezpieczeństwa tego mechanizmu. Życie pokazuje, że różni wścibscy lubią testować odporność i wytrzymałość takich miejsc. Być może to obawy nieco na wyrost, ale zapewne kwestia ta będzie jeszcze przedmiotem rozmaitych dyskusji.

A więc, do rzeczy.

Web Server pozwala wskazać na dysku folder ze stronami HTML, wśród których powinna się znajdować strona startowa, jak index.htm czy index.html. Osoba uruchamiająca podany przez nas adres folderu automatycznie wczyta serwis, poczynając właśnie od strony startowej.

Photo Sharing, jak nietrudno się domyślić, pozwala wyświetlać albumy fotograficzne znajdujące się na naszym dysku, z możliwością przeglądania wszystkich fotografii po kolei.

Fridge to miejsce do zostawiania właścicielowi fikuśnych w formie notatek, aczkolwiek nie dostrzegam w tej usłudze nic sensownego. Poza tym jakoś nie chciała się uruchomić w innej przeglądarce.

Na pewno ciekawszą i bardziej użyteczną usługą jest Lounge, czyli czat, który może być publiczny lub ograniczony do wybranej grupy osób znających hasło. W czacie można się posługiwać emotikonami, wyświetlane są też kilkalne adresy internetowe.

Na dzień dobry mamy garść usług, ale gdy klikniemy Add, zostaniemy przeniesieni na stronę Opera Unite, gdzie będą się pojawiać kolejne usługi pisane przez twórców Opery lub zewnętrznych programistów. Kliknięcie Install Service pozwoli doinstalować usługę do naszej kolekcji.

Jeśli chcesz zmienić parametry usługi, np. zmienić folder z fotografiami czy stronami WWW, kliknij po prostu usługę prawym przyciskiem myszki, wybierz polecenie Properties i wskaż inne miejsce na dysku.

Jesli chcesz zduplikować serwis, np. wyświetlać kilka folderów z fotografiami, zrób tak:

 • Kliknij przycisk Add w panelu.
 • Na stronie Opera Unite kliknij Install service przy pozycji Photo Sharing.
 • Kliknij Install the service again.
 • W okienku Install Opera Unite Service zaznacz opcję Install as a new service.
 • Wybierz miejsce na dysku i kliknij OK.

Od tego momentu będziesz mieć dwie aktywne usługi. Możesz zresztą samodzielnie organizować panel, tworząc foldery tematyczne i umieszczając w nich usługi tego samego typu. Można im nadawać zróżnicowane nazwy.

Z usługami jest czasem trochę problemów – nieco się zacinają i zdarzyło mi się parę razy, że musiałem restartować Operę, aby zaczęły działać. Ale to dość wczesna wersja, która ma jeszcze prawo brykać. Zobaczymy, co będzie dalej, a już zwłaszcza z zainteresowaniem oczekuję następnych usług.

3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe - i wygląda na raczej nieprzydatne dla normalnego użytkownika, który ma komputer włączony w różnych godzinach, w dodatku nie zawsze włącza Opera Unite. Wygląda na to, że Opera Software znowu zrobili coś kapitalnego dla małej grupy entuzjastów nowinek. Ale może jestem opóźniony, bo:
  - od wczoraj bawię się Ubiquity; czemu nie pisałeś, że to takie proste? :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. OUnite - na razie ostrożny optymizm.
  Ubiquity - kurczę, we wszystkich wpisach (PorInt) i tutorialach (PorKomp), we wszystkich możliwych blogach, zachwycam się tym ustrojstwem. Nie wystarczy?! :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. a ja korzystając z okazji pochwalę się filmem o Operze który zrobiłem

  http://www.youtube.com/watch?v=LgCPQok8WmM

  OdpowiedzUsuń