sobota, 27 czerwca 2009

Apture Editor Plugin: Blogger ze wspomaganiem

Apture Editor Plugin to dodatek do Firefoksa, który znacznie zwiększa możliwości edycyjne osób prowadzących blogi w Bloggerze.
 • Aby zainstalować dodatek, przejdź na stronę https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/10643
 • Kliknij przycisk, aby zainstalować dodatek.
 • W oknie instalacyjnym odczekaj kilka sekund i kliknij Zainstaluj.
 • Po zainstalowaniu kliknij w okienku Uruchom ponownie program Firefox.
 • Zaloguj się do Bloggera.
 • Kliknij Nowy post, aby przystąpić do tworzenia nowego wpisu.
W oknie edycji wpisu zobaczysz w pasku narzędziowym dodatkowy przycisk z magiczną pałeczką.


 • Kliknij przycisk.
Pokaże się okno, w którym musisz założyć konto.
Jeśli masz już konto, wystarczy zalogować się kliknięciem Sign in here.
 • W oknie logowania podaj adres e-mail i hasło (oczywiście nie musi być tożsame z hasłem Google).
 • Kliknij Sign in.
Po powrocie do edycji bloga, w trzecim kroku kliknij Install Apture Script.W wyświetlonym oknie system zapyta, do którego bloga wstawić widżet (możesz mieć ich kilka).
 • Wybierz blog i kliknij Dodaj widżet.
 • W oknie edycji układu przesuń widżet na sam dół – zapisz układ i zamknij okno.
 • Wróć do okna edycji wpisu i kliknij Start using Apture – system sprawdzi obecność skryptu i wyświetli edytor, a także okienko z pomocą, które możesz zamknąć.
W pasku narzędziowym masz teraz dwa dodatkowe przyciski – jeden obsługuje linki (jest aktywny, gdy obejmiesz tekst blokiem), drugi – multimedia.

 • Aby dodać link, zaznacz tekst blokiem i kliknij przycisk z łańcuszkiem (trzeci od prawej).
 • W wyświetlonym oknie kliknij Enter a Specific URL.

 • W polu podaj adres i kliknij Preview.
 • Możesz przyjąć zwykły link (External Link) lub tzw. Snippet, czyli link z obrazkiem w osobnym podglądzie.
 • Kliknij Create Link.
Możesz także skorzystać z sugestii – kliknij przycisk Go, aby zobaczyć, co Apture sugeruje jako zawartość linku. Jest tam 10 kart z różnymi materiałami, jak dokumenty, strony, wideo, obrazy, mapy itd. Wybranie jakiegoś źródła i kliknięcie Create link spowoduje podpięcie pod tekst danego materiału.


 • Aby dodać multimedia, kliknij drugi z przycisków Apture w edytorze wpisów, co spowoduje wyświetlenie analogicznego interfejsu.Możesz teraz załadować plik ze swojego komputera na serwer Apture (Upload File), wstawić sieciowy adres pliku (Enter a Specific URL) lub też wstawić kod HTML-owy, z poleceniem object lub embed.
Możesz jednak znaleźć coś w zasobach Internetu, podając w polu wyraz kluczowy i klikając Go.

Przykładowo, wybierając zakładkę Image, możemy znaleźć ilustrację w różnych zasobach, jak Flickr czy Wikimedia Commons. Kliknięcie danego obrazka pozwoli podejrzeć zawartość i wybrać położenie po lewej, na środku lub z prawej. Kliknięcie polecenia Create Embed wstawi obraz do wpisu.W analogiczny sposób możemy wstawić inne materiały, ładując je z dysku do Apture, podając adresy sieciowe lub też wybierając je z zasobów w Internecie.

WideoMapaDokument ScribdHasło z encyklopediiAudioJak widać, Apture jest zarówno składnicą multimediów, jak i wyszukiwarką materiałów źródłowych, jak też narzędziem do ich osadzania we wpisie. Trzeba nabrać nieco zręczności w posługiwaniu się tym dodatkiem, a wtedy ukaże w pełni swoją użyteczność.

Trzeba jednak pamiętać, że multimedia obciążają wpisy – tutaj, aby nie obciążyć tutorialu dużą liczbą przykładów, odsyłam do testowego wpisu w innym blogu - http://jwirtualny.blogspot.com/2009/06/wpis-testowy-z-apture.html.

I jeszcze jedna uwaga. Wiele osób nie korzysta z oryginalnego edytora Bloggera, lecz z edytorów zewnętrznych, jak np. Windows Live Writer. Można wtedy zapisać kopię roboczą w Bloggerze, a odwołania do multimediów dodać już bezpośrednio w edytorze Bloggera i potem ostatecznie opublikować wpis.

6 komentarzy:

 1. hmmm po poprawnej instalacji skryptu do FF (v. 3.0.13), w bloggerze nie pojawiają się nowe przyciski edycyjne. Nie mam pojęcia co zrobić...

  OdpowiedzUsuń
 2. A może warto zaktualizować FF do 3.5?

  OdpowiedzUsuń
 3. No właśnie tak też pomyślałem i zrobiłem. Zainstalowałem najnowszą wersję FF - nic nie pomogło.
  Generalnie udało mi się zarejestrować usługę Apture na ich stronie internetowej oraz dodać widget Apture do mojego Bloggera. Efekt był taki, że po wejściu i zalogowaniu się na bloggera przez Operę przywitało mnie okno informujące o tym, że tej przeglądarki Apture nie obsługuje. A w FF - nadal ni widu ni słychu o tych dodatkowych przyciskach...

  OdpowiedzUsuń
 4. Na stronie Apture zalogowałem się na konto, wszedłem do My Sites, potem do definicji konkretnego blogu Bloggera (Edit Settings), wybrałem z prawej strony Installation instructions, kliknąłem Install Script i w osobnym okienku doinstalowałem ponownie skrypt i zapisałem układ blogu (powinna być jedna instancja Apture, co widać w układzie). Ikony Apture pojawiły się w menu, aczkolwiek kliknięcie wywołuje puste okienko, w którym nic się nie dzieje (komunikat w statusie: oczekiwanie na apture.com).
  Faktem jest, że i poprzednio Apture działał dość chimerycznie, niemniej działał, czego dowodem są obrazki w tym wpisie.

  OdpowiedzUsuń
 5. ale chcialbym moc umieszczac po lewej stronie jak i po prawej rozne żeczy

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety...koniec z tego przydatnego narzędzia .

  OdpowiedzUsuń