czwartek, 11 czerwca 2009

Gladinet Cloud Desktop: wirtualne dyski

Gladinet Cloud Desktop to program pozwalający łączyć nasz komputer z sieciowymi składnicami plików. Jest dostępny w wersji bezpłatnej i komercyjnej – po zainstalowaniu bezpłatnej możesz przez pewien czas korzystać z funkcji zawartych w wersji Pro, aby przekonać się o jej zaletach. Tutaj skupimy się na wersji bezpłatnej.

Po zainstalowaniu programu będziesz mógł posyłać pliki do składnic widniejących jako wirtualne foldery w Eksploratorze Windows. Możesz podłączyć Windows Live SkyDrive, Dokumenty Google, Picasa, ADrive, a także inny dysk lokalny (Disk Storage).

W czasie instalowania programu zapewne zażąda on zamknięcia rozmaitych programów. Gdy już przejdziesz przez dość długotrwały proces instalacji, Gladinet poprosi jeszcze o wskazanie litery dysku wirtualnego w systemie – Select Gladinet Skydrive Letter. Przy każdorazowym starcie systemu Gladinet jest automatycznie uruchamiany, a dana litera przypisywana wirtualnemu dyskowi, którego folderami są poszczególne usługi.

Po starcie programu lokuje się on w zasobniku systemowym i uruchamia ekran startowy. Możesz wyłączyć ten ekran na przyszłość zaznaczeniem pola wyboru Don’t Show The Screen Next Time.

  • Kliknij ikonę w zasobniku, aby wywołać interfejs programu.
  • Wskaż polecenie Mount Storage as Virtual Directory – będziesz mógł wybrać sieciową usługę do podłączenia w systemie w roli folderu na wirtualnym dysku.

Przykładowo, gdy wybierzesz polecenie Windows Live SkyDrive, ukaże się okno Virtual Directory Manager.

  • W polu Virtual Directory Name proponowany jest Windows Live SkyDrive, ale ponieważ możesz mieć nawet kilka kont w tej usłudze, możesz jeszcze dopisać na końcu jakiś wyróżnik, np. Jasio (a w innym Ania).
  • W polu Safe Card przyjmij Create New One.
  • W polu Windows Live Id podaj swój adres mailowy w Windows Live.
  • W polu Password podaj hasło.

System dokona montowania usługi i wyświetli ją w Eksploratorze Windows, o ile pozostawisz zaznaczone pole Open newly added virtual directory.

Podobnie możesz zamontować usługę Dokumenty Google.

Do wyboru masz jeszcze Picasa Web Albums, ADrive, a nawet dysk na twoim komputerze (Disk Storage).

Gdy wybierzesz polecenie Virtual Directory Manager, będziesz mógł zamontować nowe foldery (np. inne swoje konta), odmontować foldery, zmienić nazwy, loginy i hasła, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Widok plików w wirtualnym folderze, w Eksploratorze Windows. Możemy na przykład podejrzeć zawartość pliku umieszczonego w Dokumentach Google, choć trwa to kilka chwil.

Pliki możesz ładować za pomocą Eksploratora Windows, stosując klasyczne polecenie kopiowania. Ale znacznie wygodniej mają posiadacze Total Commandera, gdzie można pokazać oba panele i przekopiować pliki z jednego do drugiego. Na poniższej ilustracji widać moment kopiowania z lewego panelu (dysk lokalny) do prawego panelu (jedno z dwóch zamontowanych kont SkyDrive).

Możliwości programu nie ograniczają się do wirtualnych dysków – możesz jeszcze utworzyć odwołania do aplikacji sieciowych czy kont bankowych, ale zalecałbym ostrożność w ujawnianiu zbyt poufnych danych – i tak już podajemy programowi nasze loginy i hasła do składnic plików. W tutorialu ograniczamy się jedynie do funkcji tworzenia wirtualnych folderów.

Podsumowując, to bardzo wygodne narzędzie, które ułatwia przesyłanie plików do składnic, wykorzystując Eksplorator Windows (lub zgodne z nim menedżery plików) w miejsce przeglądarki internetowej.

W YouTube można obejrzeć 10-minutowe wideo ilustrujące posługiwanie się usługą w wersji Pro.

http://www.youtube.com/watch?v=879e7x2OA5Y

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz