środa, 14 grudnia 2016

Dysk Google - ustawienia

Zakres ustawień Dysku Google nie jest duży, ale jest tam kilka opcji, których działanie na pewno warto poznać, by swobodnie się posługiwać tą usługą.

Narzędzie: Dysk Google
Kategoria: Składnica plików
Temat: Preferencje użytkownika
Poziom trudności: 2/3
Wielkość dokumentu: ok. 3200 znaków, 5 ilustracji

Zwróćmy od razu uwagę, że przeglądarka Chrome pokazuje więcej opcji w ustawieniach, zatem opisujemy je tutaj, posługując się Chrome. Okno Ustawienia uruchamiamy za pomocą kliknięcia przycisku Ustawienia i wybrania w nim polecenia o tej nazwie.

SNAGHTMLb52aa88

Ogólne

image

Miejsce na dane pokazuje stopień zajęcia miejsca na danym koncie. W pokazanym przypadku to 7 GB z posiadanych 36 GB (20 GB zostało dokupione za ok. 6 USD rocznie).

Konwertuj przesyłane pliki na format edytora Google – opcja ta, po zaznaczeniu, powoduje automatyczną konwersję plików (chodzi tu głównie o pliki MS Office) na format Google, od razu edytowalny w aplikacjach Dysku Google. Pisaliśmy o tym we wpisie Dysk Google – pierwsze kroki. Ma to sens, jeśli chcemy te pliki dalej edytować, a nie tylko przechowywać na serwerze. Pamiętaj też, że przesyłanie za pośrednictwem wirtualnego folderu Google Drive instalowanego w komputerze NIE powoduje konwersji.

Język – po prostu chodzi o twój preferowany język w usługach Google. Wybrany wariant języka może mieć wpływ na pisownię i słownictwo używane w niektórych z nich.

Offline – zaznaczenie tej opcji powoduje, że gdy nie masz niekiedy dostępu do Internetu, możesz w dalszym ciągu wyświetlać i edytować pliki, jak dokumenty, arkusze czy prezentacje Google, a po uzyskaniu połączenia zsynchronizować je z serwerem. To wygodne rozwiązanie wtedy, gdy posługujemy się urządzeniem mobilnym. Opcja działa dla całego dysku, a nie wyłącznie dla pojedynczych plików.

Gęstość pozwala ustalić gęstość wyświetlania wierszy z nazwami plików w widoku listy, od dużych odstępów do małych.

Utwórz folder dla Zdjęć Google – gdy zaznaczymy opcję automatycznego dodawania zdjęć Google do folderu na Dysku, zdjęcia pojawią się w folderze Zdjęcia Google. Fotografie te robimy za pomocą urządzeń przenośnych, zwłaszcza smartfonów z Androidem (zdjęcia automatycznie są posyłane do usługi Zdjęcia Google), ale pojawiają się tutaj też obrazy umieszczane w blogach w Bloggerze. Poniższa ilustracja pokazuje przykład jednych i drugich. Mamy w ten sposób ułatwiony dostęp do zdjęć w rozmaitych aplikacjach Google, a także poza nimi.

image

Powiadomienia

W ustawieniach możemy zaznaczyć, czy chcemy otrzymywać powiadomienia od Dysku Google na danym urządzeniu mobilnym, w Internecie lub przez e-mail (sam nie korzystam z tej opcji, nie jest zresztą domyślna).

Zarządzaj aplikacjami

image

Na karcie tej możemy sprawdzać stan podłączenia do Dysku Google rozmaitych usług webowych. Obok zainstalowanych na samym początku aplikacji Google, jak Dokumenty czy Arkusze, widzimy też wszystkie inne podłączane z biegiem miesięcy i lat pracy. Możemy je odłączać, jeśli nie są już potrzebne, zaś kliknięcie Podłącz więcej aplikacji prowadzi do okna z dziesiątkami webowych aplikacji, które można kupić lub bezpłatnie doinstalować do Dysku Google. Niekiedy aplikacje same proponują współpracę z Dyskiem Google, jak np. od niedawna znakomity elektroniczny notes Evernote.

image

41 komentarzy:

 1. Dysk Google daje szereg przydatnych funkcji ułatwiających życie. W dodatku wszystko jest banalnie proste. Wystarczy założyć konto i korzystać z usług podobnych do tych oferowanych przez Office. Fajna sprawa i w dodatku za darmo :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Korzystam z dysku google od jakiegoś pół roku i powiem szczerze że jestem bardzo zadowolony, największym plusem jest to że jest za darmo, obsługa też bardzo prosta , że każdy by sobie poradził. Trzymam tam już dość sporo dokumentów i wiem, ze nigdy niczego nie zapomnę.

  OdpowiedzUsuń
 3. No dysk bardzo dużo ma opcji i sporo miejsca jest te arkusze jak sobie tworze worda czy excela to bardzo mało zajmują i mogę sobie przechowywać dość sporo bardzo dobre narzędzie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Te arkusze google są bardzo fajne i przyjemne w użytkowaniu lepsze są niź excel i nie trzeba nic instalować wszystko robimy poprzez wyszukiwarkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Arkusze gogle nigdy mnie nie przekonywały... zawsze byłam sceptycznie do tego nastawiona, z poczny gmail tez nigdy nie korzystałam wolała inne witryny lecz od ostatniego czasu strasznie mi sie spodobał cały gmail, pracuje na arkuszach codziennie a ten poradni bardzo mi pomógł dziekuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za poradnik, bardzo pomógł, rozwiązał kilka moich problemów :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Super poradnik przydał mi się jak ustawić sobie ten dysk a to bardzo sprytne narzędzie jest które ułatwia korzystanie z wszystkiego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejny przydany post, dziekuje. Sprawdziłem juz chyba wszystkie wasze poradniki są bardzo przydatne dobrze ze jest taki blog. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Te arkusze są bardzo przyjemne w użytkowaniu, chyba lepsze są niż pakiet office. W dodatku wszystko zapisuje się w chmurze, czego chcieć więcej. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiedziałam że taki przenośny office istnieje. Teraz to mi się życie ułatwi, no i nie będę musiała nosić wszystkiego na pendrive.

  OdpowiedzUsuń
 11. Super przydadzą się te funkcje tego dysku i ustawienia zawsze szukam jak to ogarnąć po takich serwisach. A tutaj wszystko w jednym miejscu

  OdpowiedzUsuń
 12. Te powiadomienia to dobra sprawa, warto sobie włączyć żeby nie przeoczyć niczego.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dobrze mogliby ogarnąć jakoś te ustawienia żeby były łatwiejsze i przejrzyste.

  OdpowiedzUsuń
 14. Przecież wszystko jest przejrzyste. Przyciski i funkcje są w widocznych i intuicyjnych miejscach ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Też uważam że wszystko jest w idealnym miejscu. Nie rozumiem jak ktoś może nie ogarniać tego interfesju

  OdpowiedzUsuń
 16. No taki dysk to ułatwienie bardzo dla mnie sobie moge z każdego miejsca praktycznie odpalić dane arkusze

  OdpowiedzUsuń
 17. Dysk google bardzo dobra sprawa łatwo robisz arkusze i masz dostęp z telefonu jak i z komputera jak dla mnie to zastepuje pakiet office.

  OdpowiedzUsuń
 18. Odkąd google dało takie możliwości pakiet office zupełnie stracił sens. Po co to kupować skowo wystarczy ząłożyć konto na gmaliu :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Google nie oferuje aż tyle co office więc nadal on będzie górą, e builders. Nie ma szans żeby jedno wyparło drugie ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. W pakiecie googla nie ma prezentacji, to kluczowy dosyć element, dlatego office nadal będzie w użyciu jeszcze przez długi czas ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Arkusze gogle nigdy mnie nie przekonywały... Ale odkąd codziennie pracuje na ich arkuszach to zmieniłam swoje podejście, lepsze narzędzie niż inne takie pakiety.

  OdpowiedzUsuń
 22. Nigdy nie byłem przekonany do dysku gogle i w ogóle nie używałem go, od jakiegoś czasu zacząłem używać i jestem zadowolony i żałuje że wcześniej nie korzystałem z tego, ten poradnik pomógł mi bardzo zoptymalizować prace i teraz obsługa jest o wiele łatwiejsza, dziekuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 23. Dla mnie to najlepsze wyjście z możliwych. Nigdy nie lubiłem noszenia pendrive czy płyty z plikami. A tu wystarczy że się zaloguje i mam wszystkie swoje arkusze gotowe do pracy.

  OdpowiedzUsuń
 24. Widzę że nie tylko w mojej firmie wszyscy przeszli na arkusze googla. To dobra zmiana, ułatwia pracę, można robić coś w domu nie nosząc tony plików z jednego miejsca w drugie.

  OdpowiedzUsuń
 25. Super są te funkcje tego dysku i arkuszy. Czasami szukam jakiegoś ustawienia i zajmuje to sporo czasu. Dobrze że taki blog powstał ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Dla mnie to nic odkrywczego, już wcześniej obczaiłem to wszystko. Obsługa tego zestawu jest wręcz banalna ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Dysk Google to serio szereg przydatnych funkcji. Fajnie rozwinęli te pakiety. W dodatku wszystko jest banalnie proste. :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Dokładnie tak, jest to wygodne rozwiązanie dla wygodnych :D Lubimy ułatwiać sobie życie i Google przychodzi nam z pomocną dłonią. Natomiast jeśli chodzi o prezentacje to nadal króluje Microsoft, który swoją drogą wprowadził podobne rozwiązania co Google, lecz chyba to jest płatne i mało kto o tym słyszał :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Bardzo fajny jest ten dysk. Podoba mi się zastosowanie jego nawet na tablecie można sobie otworzyć dokumenty bez doinstalowywania dodatkowych aplikacji.

  OdpowiedzUsuń
 30. Bardzo dobre narzędzie warto go używać do pracy.

  OdpowiedzUsuń
 31. Używam tego narzędzia w pracy i jest bardzo dobre, tylko nie do konca wiedziałem o wszystkich funkcjach bo jestem w sumie nowy, ale poradnik bardzo pomógł dzieki

  OdpowiedzUsuń
 32. Poradnik bardzo przydatny odkryłam kilka funkcji o ktorych nie miałam pojęcia :D Bardzo mi się podobają takie poradniki idzie się bardzo dużo dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 33. Także pracuje na dysku oraz arkuszach gogle i na początku mojej pracy wasze poradniki mi się bardzo przydały, wprowadziły mnie w podstawy działania całego systemu gogle. Mam nadzieje że w najbliższym czasie będą kolejne podobne

  OdpowiedzUsuń
 34. Kolejny świetny poradnik z waszej strony, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 35. Właśnie zastanawiam się czy lepszy będzie dysk google czy dropbox? Jak myślicie? Bo już nie wiem co wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 36. Google jest bardziej popularnym miejscem przechowywania danych. Korzystałem z dropboxa i mnie do siebie nie przekonał Google drive jest bardziej intuicyjny. Co do wpisu, szczerze przyznaję że ta strona jest bardzo pomocna.

  OdpowiedzUsuń
 37. Idealnie! Dokładnie tego właśnie szukałam. Naprawdę przydało się.. Serdecznie pozdrawiam autora wpisu! :)

  OdpowiedzUsuń
 38. świetny wpis, pomógł mi usprawnić pracę. Warto znać te skróty i sztuczki ;)

  OdpowiedzUsuń
 39. Brawo. Dobry poradnik. Jestem świeży jeśli chodzi o te dane w 'chmurze'. Teraz już wiem o co chodzi. ;)

  OdpowiedzUsuń
 40. Dokładnie takich prostych informacji szukałem, pomocny wpis. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 41. Świetny poradnik. Oby tak dalej, dużo się dowiedziałem :)

  OdpowiedzUsuń