środa, 14 grudnia 2016

Dysk Google - ustawienia

Zakres ustawień Dysku Google nie jest duży, ale jest tam kilka opcji, których działanie na pewno warto poznać, by swobodnie się posługiwać tą usługą.

Narzędzie: Dysk Google
Kategoria: Składnica plików
Temat: Preferencje użytkownika
Poziom trudności: 2/3
Wielkość dokumentu: ok. 3200 znaków, 5 ilustracji

Zwróćmy od razu uwagę, że przeglądarka Chrome pokazuje więcej opcji w ustawieniach, zatem opisujemy je tutaj, posługując się Chrome. Okno Ustawienia uruchamiamy za pomocą kliknięcia przycisku Ustawienia i wybrania w nim polecenia o tej nazwie.

SNAGHTMLb52aa88

Ogólne

image

Miejsce na dane pokazuje stopień zajęcia miejsca na danym koncie. W pokazanym przypadku to 7 GB z posiadanych 36 GB (20 GB zostało dokupione za ok. 6 USD rocznie).

Konwertuj przesyłane pliki na format edytora Google – opcja ta, po zaznaczeniu, powoduje automatyczną konwersję plików (chodzi tu głównie o pliki MS Office) na format Google, od razu edytowalny w aplikacjach Dysku Google. Pisaliśmy o tym we wpisie Dysk Google – pierwsze kroki. Ma to sens, jeśli chcemy te pliki dalej edytować, a nie tylko przechowywać na serwerze. Pamiętaj też, że przesyłanie za pośrednictwem wirtualnego folderu Google Drive instalowanego w komputerze NIE powoduje konwersji.

Język – po prostu chodzi o twój preferowany język w usługach Google. Wybrany wariant języka może mieć wpływ na pisownię i słownictwo używane w niektórych z nich.

Offline – zaznaczenie tej opcji powoduje, że gdy nie masz niekiedy dostępu do Internetu, możesz w dalszym ciągu wyświetlać i edytować pliki, jak dokumenty, arkusze czy prezentacje Google, a po uzyskaniu połączenia zsynchronizować je z serwerem. To wygodne rozwiązanie wtedy, gdy posługujemy się urządzeniem mobilnym. Opcja działa dla całego dysku, a nie wyłącznie dla pojedynczych plików.

Gęstość pozwala ustalić gęstość wyświetlania wierszy z nazwami plików w widoku listy, od dużych odstępów do małych.

Utwórz folder dla Zdjęć Google – gdy zaznaczymy opcję automatycznego dodawania zdjęć Google do folderu na Dysku, zdjęcia pojawią się w folderze Zdjęcia Google. Fotografie te robimy za pomocą urządzeń przenośnych, zwłaszcza smartfonów z Androidem (zdjęcia automatycznie są posyłane do usługi Zdjęcia Google), ale pojawiają się tutaj też obrazy umieszczane w blogach w Bloggerze. Poniższa ilustracja pokazuje przykład jednych i drugich. Mamy w ten sposób ułatwiony dostęp do zdjęć w rozmaitych aplikacjach Google, a także poza nimi.

image

Powiadomienia

W ustawieniach możemy zaznaczyć, czy chcemy otrzymywać powiadomienia od Dysku Google na danym urządzeniu mobilnym, w Internecie lub przez e-mail (sam nie korzystam z tej opcji, nie jest zresztą domyślna).

Zarządzaj aplikacjami

image

Na karcie tej możemy sprawdzać stan podłączenia do Dysku Google rozmaitych usług webowych. Obok zainstalowanych na samym początku aplikacji Google, jak Dokumenty czy Arkusze, widzimy też wszystkie inne podłączane z biegiem miesięcy i lat pracy. Możemy je odłączać, jeśli nie są już potrzebne, zaś kliknięcie Podłącz więcej aplikacji prowadzi do okna z dziesiątkami webowych aplikacji, które można kupić lub bezpłatnie doinstalować do Dysku Google. Niekiedy aplikacje same proponują współpracę z Dyskiem Google, jak np. od niedawna znakomity elektroniczny notes Evernote.

image

8 komentarzy:

 1. Dysk Google daje szereg przydatnych funkcji ułatwiających życie. W dodatku wszystko jest banalnie proste. Wystarczy założyć konto i korzystać z usług podobnych do tych oferowanych przez Office. Fajna sprawa i w dodatku za darmo :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Korzystam z dysku google od jakiegoś pół roku i powiem szczerze że jestem bardzo zadowolony, największym plusem jest to że jest za darmo, obsługa też bardzo prosta , że każdy by sobie poradził. Trzymam tam już dość sporo dokumentów i wiem, ze nigdy niczego nie zapomnę.

  OdpowiedzUsuń
 3. No dysk bardzo dużo ma opcji i sporo miejsca jest te arkusze jak sobie tworze worda czy excela to bardzo mało zajmują i mogę sobie przechowywać dość sporo bardzo dobre narzędzie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Te arkusze google są bardzo fajne i przyjemne w użytkowaniu lepsze są niź excel i nie trzeba nic instalować wszystko robimy poprzez wyszukiwarkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Arkusze gogle nigdy mnie nie przekonywały... zawsze byłam sceptycznie do tego nastawiona, z poczny gmail tez nigdy nie korzystałam wolała inne witryny lecz od ostatniego czasu strasznie mi sie spodobał cały gmail, pracuje na arkuszach codziennie a ten poradni bardzo mi pomógł dziekuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za poradnik, bardzo pomógł, rozwiązał kilka moich problemów :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Super poradnik przydał mi się jak ustawić sobie ten dysk a to bardzo sprytne narzędzie jest które ułatwia korzystanie z wszystkiego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejny przydany post, dziekuje. Sprawdziłem juz chyba wszystkie wasze poradniki są bardzo przydatne dobrze ze jest taki blog. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Nowości Helionu