sobota, 8 października 2016

Evernote - szybki start

Pierwszym krokiem do przyłączenia się do systemu Evernote jest utworzenia konta na serwerze, co robimy, przechodząc po prostu pod adres www.evernote.com, gdzie zostaniemy przekierowani na polskojęzyczny interfejs (https://evernote.com/intl/pl/).

Narzędzie: Evernote
Kategoria: Notesy elektroniczne
Temat: Rejestracja i uruchomienie Evernote
Poziom trudności: 1/3
Wielkość dokumentu: ok. 2900 znaków, 9 ilustracjiPo wpisaniu adresu pocztowego (jako loginu) i hasła klikamy przycisk Zarejestruj się za darmo, co przenosi nas na stronę ze wstępnymi informacjami o systemie. Po przejściu na stronę pobierania (https://evernote.com/intl/pl/download/) będziemy mogli pobrać program kliencki – pobieranie następuje automatycznie. Przyjmujemy tu, że instalujemy klienta dla Windows.
Po zainstalowaniu programu w systemie uruchamiamy go i logujemy się za pomocą podanego w trakcie rejestrowania konta poczty elektronicznej i hasła. Jeśli nie zakładaliśmy wcześniej konta, możemy to zrobić z poziomu programu klienckiego (Nowy użytkownik).


Program kliencki jest instalowany z kilkoma notatkami zaprojektowanymi przez producenta. Ponieważ wszelkie notatki są umieszczane w notatnikach, te akurat umieszczone są w notatniku o nazwie Przykładowy notatnik.> Przyjrzyj się im, co da ci od razu wiedzę, jak takie notatki są tworzone.

Zwróć uwagę na przycisk Nowa notatka zakreślony na zrzucie ekranowym czerwonym prostokątem. Gdy go klikniesz, w osobnym oknie ukaże się interfejs edytora notatek (domyśle ustawienie, można je zmienić w opcjach), gdzie możesz wpisać pierwszą notatkę.Korzystamy tu z podstawowych narzędzi do formatowania, możemy też wkleić ilustrację. Notatka jest zapisywana automatycznie w Evernote.

Po zamknięciu edytora zobaczymy zajawkę notatki na liście notatek (zajawkę wskazuje tu czerwona strzałka), przy czym przez chwilę zajawka będzie opatrzona niebieską strzałką w prawym górnym rogu, co oznacza, że nie została jeszcze zsynchronizowana z serwerem. Jeśli chcesz przyspieszyć synchronizację, możesz kliknąć przycisk Synchronizacja, wskazany tutaj pomarańczową strzałką (lub nacisnąć klawisz F9).


Możesz od razu sprawdzić, jaki jest stan wykorzystania miesięcznego limitu transferu – po kliknięciu przycisku Wykorzystanie ukaże się okienko Informacja o koncie, gdzie podana jest informacja o zużyciu transferu. W naszym przykładzie została użyta fotografia o sporej „wadze”, zatem ta jedna notatka zużyła niemal 800 kilobajtów. Inna notatka, zawierająca 6 tys. znaków, ale bez ilustracji, zużyła jedynie 9 kilobajtów transferu, z czego wniosek, że oszczędzając na ilustracjach, można zmieścić w miesięcznym limicie konta Basic nawet setki notatek.Evernote kontaktuje się z nami za pośrednictwem podanego konta pocztowego – od razu wysyłana jest prosta instrukcja postawienia pierwszych kroków.
Ponieważ program jest po zainstalowaniu stale obecny w pamięci systemu (mówimy tu o Windows), próba napisania litery “ń” w dowolnym innym programie spowoduje, że wyskoczy okno do tworzenia nowej notatki w Evernote.

Naturalnie trzeba sobie z tym jakoś poradzić. Należy sięgnąć w menu programu do Narzędzia - Opcje, a następnie w oknie Opcje, na karcie Skróty klawiszowe, zmienić przypisanie, wstawiając kursor w pole i naciskając inny skrót. Sam użyłem skrótu LewyAlt+n. Podobnie można zmienić inne skróty, o ile kolidują z jakimiś narzędziami.Wiesz już w tym momencie prawie wszystko, co jest potrzebne do uruchomienia pracy. Ale jest jeszcze sporo ciekawych szczegółów, o których warto powiedzieć w innych artykułach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz