niedziela, 16 października 2016

Sway - a co to właściwie jest?

Sway to narzędzie firmy Microsoft, które pojawiło się na rynku w październiku 2014 roku, a więc jest produktem nowym i nieosadzonym jeszcze dobrze w świadomości użytkowników. Najprościej rzecz ujmując, jest to usługa webowa, za pomocą której możemy budować prezentacje złożone z tekstów i materiałów multimedialnych. Krąży teza, że jest to narzędzie zastępujące PowerPointa, ale wydaje się, że poza budowaniem prezentacji z oddzielnych, kolejno wyświetlanych slajdów niewiele te aplikacje łączy - PowerPoint to potężne i wyrafinowane narzędzie o 30-letnim stażu na rynku, podczas gdy Sway to na jego tle relatywnie prosta usługa webowa do składania elementów. Nie da się ich porównać i jedno nie zastępuje drugiego.

https://sway.com/

Narzędzie: Sway
Kategoria: Narzędzia do prezentacji
Temat: Na czym polega budowanie prezentacji w usłudze Sway.
Poziom trudności: 1/3
Wielkość dokumentu: ok. 3500 znaków, 4 ilustracje, 1 prezentacja

Jak to działa?

Sway pracuje w chmurze. Mając konto w Microsofcie, możesz sięgnąć do niego dwojako, za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub też specjalnego programu klienckiego Sway instalowanego razem z Windows 10. Sway widnieje na liście usług Microsoftu, obok innych aplikacji webowych firmy. Oba interfejsy są w praktyce identyczne, zatem wybór jest kwestią gustu lub też przymusu, jeśli ktoś nie ma Windows 10.

Sięgniemy tutaj po aplikację Sway w Windows 10. Po uruchomieniu program sięga po utworzone do tej chwili prezentacje i wyświetla je na ekranie startowym (uwaga: interfejs może się nieco zmieniać, gdyż program jest często aktualizowany - w chwili pisania tych słów to wersja 16.x). Jeśli niczego nie tworzyłeś, widnieją na nim jedynie przykładowe prezentacje przygotowane przez Microsoft. Możesz się im przyjrzeć, próbując zrozumieć konstrukcję, ale możesz od razu przystąpić do tworzenia swojego pierwszego swaya, klikając przycisk Utwórz nowy.Przede wszystkim musimy zrozumieć, jak jest skonstruowana prezentacja. To zbiór kolejnych slajdów (stąd próba porównywania usługi do PowerPointa), czyli kart w których umieszczamy tekst, linki, statyczne grafiki, wideo, pliki dźwiękowe czy mapy. Korzystamy tutaj z własnych zasobów lub też zasobów w Internecie.

Prezentacja składa się ze slajdu tytułowego, a następnie kolejnych sekcji rozpoczynanych nagłówkami. Dodajemy po prostu kolejne karty nagłówków i karty tekstu, obrazów, wideo itd.

I wreszcie to, co nas tu najbardziej interesuje - interfejs Swaya.


Jak już łatwo możesz dostrzec, program wyświetla w pierwszej kolejności menu Karty, bo tutaj konstruujesz prezentację. W lewym panelu masz karty tekstu i multimediów, które kolejno wprowadzasz do prezentacji, zaś w środku widzisz panel scenariusza, w którym te karty są układane (możesz swobodnie zmieniać ich kolejność, jak w slajdach PowerPointa). Prawy panel zawiera podgląd, który możemy ujawniać i chować.

Zwróć uwagę, że wszystkie kolejne elementy prezentacji, które są wstawiane do scenariusza, są automatycznie w niej zapisywane - nie musisz naciskać żadnego skrótu klawiaturowego w rodzaju Ctrl+s, jak w edytorze tekstów czy arkuszu kalkulacyjnym. Prezentacja cały czas zapisuje się sama na twoim koncie w chmurze i tam też czeka na jej publiczne wykorzystanie - przecież do tego właśnie służą prezentacje..

Wiedząc już, jaka jest "filozofia" działania Swaya, nie będziesz mieć problemu ze zrozumieniem technik, za pomocą których budowany jest nasz sway. O procedurach tych powiemy w osobnych poradnikach.

Na koniec przykład prezentacji osadzonej w blogu - można ją oglądać zarówno w takim okienku, jak i na całym ekranie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz