piątek, 21 października 2016

Blogger - bez gadżetów ani rusz

Blog to nie tylko wpisy, choć to one interesują czytelnika najbardziej. W blogu trzeba umieścić dodatkowe informacje, jak w pierwszej kolejności spis treści, ale i rozmaite inne przydatne informacje. Pokażemy to na przykładzie kilku tzw. gadżetów. Blog tworzony jest z jednym, domyślnym gadżetem, jakim jest informacja o autorze bloga  - to gadżet o nazwie Profil wstawiany do bocznego paska bloga.

Narzędzie: Usługa Blogger
Kategoria: blogi
Temat: Dodawanie gadżetów z informacjami
Poziom trudności: 2/3
Wielkość dokumentu: ok. 3000 znaków, 8 ilustracji

Blogger dostarcza też inne gadżety - niemal 30 należy do tzw. podstaw, a blisko 800 utworzyli zewnętrzni programiści. Aby wstawić gadżet, wykonaj następujące kroki:
 • Przejdź do zaplecza administracyjnego bloga.
 • Kliknij kartę Układ z lewej strony.
W widoku układu zobaczysz szkielet twojego bloga charakterystyczny dla wybranego na samym początku szablonu i układu (szablon Prosty).
 • Przewiń nieco stronę, aby zobaczyć sidebar-right, czyli prawy boczny pasek bloga. Widzisz w nim informację o jednym działającym już gadżecie, czyli Gadżet Profil.

 • Kliknij polecenie Dodaj gadżet.
Na ekranie ukaże się okienko Dodaj gadżet. Widzisz w nim kartę z podstawowymi gadżetami, w tym jednym już dodanym, którym jest Profil.


Przejrzyj gadżety i zastanów się, jakie mogą być przydatne. Tutaj zasugerujemy kilka z nich.

Przede wszystkim potrzebne jest Archiwum bloga, za pomocą którego wyświetlana jest chronologiczna lista napisanych przez ciebie postów.
 • Kliknij Archiwum bloga.
 • Klikając opcje, obejrzyj na podglądzie, jak zmienia się wygląd archiwum. Sugeruję pozostawienie domyślnych opcji i sprawdzenie praktycznego ich działania w blogu.

Zwróćmy uwagę na częstotliwość archiwizowania - archiwizacja co miesiąc oznacza, że wszystkie wpisy są umieszczane w archiwum miesiąca i nie są dzielone na mniejsze okresy, np. tygodniowe. Możesz także zmienić tytuł archiwum, np. na Spis treści, Moje wpisy czy coś innego.

Po kliknięciu przycisku Zapisz gadżet zostanie wstawiony do szkieletu bloga, a gdy wczytasz sam blog, zobaczysz działające archiwum. Zauważmy jeszcze, że gadżety można przesuwać w widoku układu za pomocą myszy - w tym wypadku przesunąłem gadżet archiwum pod gadżet z profilem (po zmianie pozycji klikamy przycisk Zapisz rozmieszczenie). W blogu wygląda to następująco:
Dobrze wiedzieć, czy jako bloger jesteśmy popularni. Liczbę odsłon pokazuje gadżet Statystyka bloga, który możemy umieścić na dole listy gadżetów. Regulujesz w nim wygląd i okres, czyli cały czas istnienia bloga, ostatnie 7 lub ostatnie 30 dni.


Z przydatnych gadżetów warto wskazać Popularne posty, który pozwoli się zorientować, jakie posty były najczęściej wyświetlane w całym okresie lub w ciągu ostatnich 7 względnie 30 dni.

Naturalnie możesz zawsze zmienić parametry wyświetlania tego czy innego gadżetu - wystarczy wejść ponownie do zaplecza i w widoku układu dokonać edycji danego gadżetu.


O kilku innych gadżetach powiemy przy okazji omawiania innych zagadnień, jak np. etykiety, którymi opatrujemy posty w blogu.

4 komentarze:

 1. Dziękuję. Post bardzo pomocny. Na pewno tu wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatny blog, gdzie w tytule już nie sposób nie przyznać racji. Jeśli chodzi o gadżety to są one niezbędne blogerowi. W przeciwnym razie może mu być ciężej prowadzić swoją działalność w internecie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten artykuł na pewno bardzo mi się przyda.Wielkie dzięki za jego i na pewno wrócę na ten blog jeszcze nie raz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z elektroniki i z wszystkich gadżetów chyba korzysta teraz każdy i coraz więcej osób dzięki nim ułatwia sobie po prostu życie. Według mnie jest to potrzebne i fajnie korzysta się z jakiś nowinek.

  OdpowiedzUsuń