poniedziałek, 24 października 2016

Slack - pracuj zespołowo

Slack to przebój ostatnich lat, jedna z popularnych usług webowych do pracy zespołowej. Dostępny w kilku planach - bezpłatnym i paru komercyjnych - cieszy się uznaniem coraz szerszej publiczności, choć ciągle jeszcze jest usługą nieco u nas egzotyczną. Warto poznać jego zalety nawet w bezpłatnej wersji, która doskonale się sprawdza w pracy niewielkich zespołów - pokażemy je w cyklu poradników.

Narzędzie: Slack
Kategoria: Narzędzia do pracy zespołowej
Temat: Zakładanie teamu i pierwsze kroki
Poziom trudności: 1/3
Wielkość dokumentu: ok. 3000 znaków, 7 ilustracji

Załóżmy, że kilka osób chce mieć prywatne miejsce, w którym będą mogły wymieniać informacje i pliki. W tym celu jedna z tych osób musi założyć tzw. team, czyli zespół. Po przejściu na stronę https://slack.com trzeba podać swój adres poczty elektronicznej i kliknąć przycisk Create New Team.

W kolejnym etapie należy otworzyć program pocztowy i otworzyć przesyłkę od Slacka z tzw. confirmation code (po to podajemy swój email). Należy go przepisać na stronie Slacka, gdzie wyświetlane jest 6-znakowe pole.
Następny krok to podanie imienia i nazwiska oraz nazwy użytkownika (małymi literami, jeden wyraz) i kliknięcie Next.

Następny etap to podanie hasła - powinno mieć co najmniej 6 znaków, ale sugerujemy więcej. Zaleca się też używanie małych i wielkich liter łacińskich oraz cyfr.

I kolejny etap, nazwa dla naszego teamu. 

Dochodzimy do etapu, w którym trzeba zaprosić do teamu inne osoby. Wprowadzamy adresy emailowe kolejnych osób (jeśli jest ich więcej niż trzy, dodajemy nowe pole - Add another invitation).. Po wysłaniu zaproszeń wyświetlany jest interfejs Slacka.


Zauważ, że choć nasz przykładowy team ma nazwę Nasza Paczka, jego adres zawiera połączone wyrazy - https://naszapaczka.slack.com. Przez ten adres będziemy wchodzić do teamu.

Kliknięciem Explore Slack możemy przejrzeć tutorial, natomiast Skip the tutorial pozwala go ominąć. Na ekranie widzimy wreszcie szkielet naszego teamu, w tym dwa domyślne foldery: general i random.


A gdzie nasi znajomi? Bez nich zabawa nie ma przecież sensu. Znajomi odbierają właśnie w poczcie zaproszenia.


Kliknięciem Join Team zaproszony użytkownik wchodzi do strony z rejestracją. W polach Your name podaje imię i nazwisko, w polu Username musi podać unikatowy w teamie identyfikator złożony z małych liter, cyfr, kropek, podkreślników i kresek (może to być choćby jzielinski). Po kliknięciu Next podaje jeszcze swoje hasło, po czym Join the team pozwala już zaproszonej osobie wejść do teamu. Po kolei zjawią się w nim inne zaproszone osoby, a towarzyszyć im będzie tzw. Slackbot, czyli robot automatycznie komentujący pewne działania. Wszystkie osoby będą widoczne w sekcji Direct messages, gdzie można wysyłać do innych osób prywatne wiadomości.

Jak widać, procedura jest może nieco zawiła, ale nie powinna sprawić większych kłopotów. Zalety Slacka zdecydowanie przeważają nad jego uciążliwościami, a i tak szybko poznajemy jego techniki.

Bezpłatna wersja teamu oferuje użytkownikom 5 GB miejsca na serwerze, zatem oszczędnie gospodarując kilka czy kilkanaście osób (nawet cała klasa szkolna) może swobodnie korzystać z usługi przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz