niedziela, 23 października 2016

Sway - grupy obrazów

W poradniku pokazującym tworzenie prostej prezentacji złożonej z elementów tekstowych i kilku ilustracji na każdym slajdzie był jeden obraz. Sway pozwala jednak tworzyć tzw. grupy obrazów, a więc na jednym slajdzie może się znaleźć kilka czy kilkanaście ilustracji. Pokażmy je po kolei.

Narzędzie: Sway
Kategoria: Narzędzia do prezentacji
Temat: Grupowanie obrazów na slajdach
Poziom trudności: 2/3
Wielkość dokumentu: ok. 2700 znaków, 7 ilustracji

Gdy w menu klikamy Karty, na liście rodzajów kart widnieje sekcja Grupa, w której jest pięć typów grup. Pokazuje je czerwony prostokąt na zrzucie ekranowym.

Grupa Automatyczna.

Po kliknięciu tej opcji ukazuje się szkielet sekcji Grupa automatyczna


Po kliknięciu Dodaj zawartość wyświetlana jest karta Wstawianie, gdzie za pomocą wyszukiwarki internetowej lub też własnych zasobów możemy znaleźć i dodać ilustracje.


Program układa zdjęcia na prezentacji w postaci siatki zależnej od ich liczby. Na ekranie, w czasie odtwarzania, widzimy zmniejszone rozmiary, ale kliknięcie malej wersji powoduje wyświetlenie pełnej.

Zauważ, że gdy klikniesz przycisk Typ grupy, ukaże się lista schematów grup - danej grupie zdjęć można przypisać inny typ grupy, np. siatkę zmienić na stos. 

Zauważ, że możesz w dowolnej chwili dodać zdjęcia do grupy lub je usunąć. Elementy grupy możesz zaznaczać, klikając ich pola wyboru (kwadracik w prawym dolnym rogu) i przesuwać do innych grup. Możliwe jest też rozgrupowanie danej grupy - zdjęcia są wtedy wyświetlane jako osobne karty.

Poszczególne grupy warto oddzielać od siebie nagłówkami - to logiczne ze względu na to, że grupy są tworzone w oparciu o kryterium tematyczne.


Grupa Stos.

Grupa ta jest wyświetlana w formie imitującej stos rzuconych niedbale jedna na drugą karteczek. Klikanie tych karteczek powoduje wyświetlanie kolejnych zdjęć znajdujących się w stosie. Domyślnie pokazywane są miniatory, ale kliknięcie ikony znajdującej się pod stosem powoduje wyświetlenie aktywnej miniatury w pełnych rozmiarach.

Grupa Porównanie.

W grupie tej umieszczamy dwa zdjęcia. Są one wyświetlane obok siebie, przy czym użytkownik może uchwycić myszą znajdujący się na styku tych zdjęć suwak i przesuwać go w lewo lub w prawo, odsłaniając jedno lub drugie zdjęcie. Naturalnie ma to sens np. przy porównywaniu zdjęć tej samej osoby w różnych momentach czasu czy zdjęć miejsc zmieniających się z biegiem czasu (rozbudowujące się miasto).


Grupa Pokaz slajdów,

Zdjęcia znajdujące się w tej grupie są wyświetlane po kolei, przy czym "taśmę" można przewijać w lewo lub w prawo, klikając przyciski strzałek z lewej lub z prawej strony.


Grupa Siatka. Nie wiadomo właściwie, czym się różni od automatycznej - zdjęcia są układane w postaci siatki złożonej z wierszy i kolumn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz