środa, 2 listopada 2016

Witryny Google - jak utworzyć witrynę

(Artykuł zaktualizowany z wersji z 2010 r.)

Witryny Google (ang. Google Sites) to bezpłatny, bardzo przyjemny w obsłudze webmasterski system CMS (Content Management System = System Zarządzania Treścią), w którym możesz założyć dowolnie wiele witryn poświęconych rozmaitym tematom. System oferuje spore możliwości edycyjne, a zarazem nie jest tak trudny i skomplikowany, jak popularne na świecie Joomla czy Drupal. Jednocześnie, w przeciwieństwie do chronologicznie pracujących WordPressa czy Bloggera, pozwalają ułożyć rozmaite tematy systematycznie, w formie hierarchii stron. System Google Sites obsługuje obecnie (jesień 2016) ok. 130 tys. witryn.

Narzędzie: Witryny Google
Kategoria: witryny internetowe
Temat: Utworzenie nowej witryny
Poziom trudności: 1/3
Wielkość dokumentu: ok. 3900 znaków, 3 ilustracje
 • Zaloguj się na swoje konto Google.
 • Aby utworzyć pierwszą witrynę, przejdź na stronę https://sites.google.com.
 • Kliknij przycisk Utwórz.
WitrynyStart01

Na następnej stronie musisz podać kilka parametrów swojej witryny.


WitrynyStart02

Serwis oferuje zbiór gotowych szablonów konstrukcyjnych dla witryn, jednak szablony są dostępne głównie w języku angielskim, zatem są dla nas mało przydatne. Tym niemniej możesz obejrzeć galerię szablonów, klikając link Przeglądaj galerię.
 • Pozostaw wybór Pusty szablon.
 • W polu Nazwa witryny podaj jakąś jej nazwę, na przykład Witryna o tym i owym.
Google utworzy automatycznie odpowiedni człon adresu, czyli tutaj witrynaotymiowym, który będzie mieć postać http://sites.google.com/site/witrynaotymiowym, a przy okazji sprawdzi, czy przypadkiem ktoś z milionów użytkowników nie utworzył już takiego adresu, bo są one w publicznej, światowej przestrzeni Google. Gdyby inna osoba utworzyła witrynę o takiej nazwie, możesz ręcznie zmienić sam adres.
 • Rozwiń przycisk Wybierz motyw i wskaż myszą motyw graficzny – są tam dziesiątki propozycji (w dowolnym momencie możesz potem zmienić motyw).
 • Rozwiń przycisk Więcej opcji i w polu Opis witryny napisz kilka słów o niej.
 • W polu Udostępnianie pozostaw zaznaczenie Wszyscy na świecie mogą wyświetlać tę witrynę; zakładamy, że zechcesz pokazać swoją witrynę szerszej publiczności.
 • Zaznacz antyspamowe pole wyboru Nie jestem robotem..
 • Kliknij Utwórz. Gdyby Google zasygnalizował, że taki adres już istnieje, zmień nazwę lub sam adres.
System założy witrynę i wyświetli ją, zgodnie z wybranym motywem graficznym.

WitrynyStart03

Zwróć uwagę, że serwis tworzy od razu system nawigacyjny (spis treści witryny) widoczny w lewym panelu. Gdy klikniesz jakikolwiek odsyłacz znajdujący się w systemie nawigacyjnym, żądana strona zostanie wyświetlona, natomiast nawigacja będzie widoczna w dalszym ciągu po lewej stronie, pozwalając swobodnie przenosić się do innych stron.

Witryna jest w tym momencie gotowa do pracy – możesz przystąpić do tworzenia nowych stron, korzystając z bogatych narzędzi edycyjnych.

W tym miejscu trzeba jeszcze powiedzieć o istotnym aspekcie organizacyjnym. Na swoim koncie w Google możesz założyć wiele witryn w systemie Witryn Google (są one zawsze widoczne na stronie Moje witryny - https://sites.google.com/site/sites/). Każda z nich dysponuje miejscem w ilości 100 megabajtów danych. Pozornie to niewiele, jednak elementy multimedialne możesz umieszczać w innych miejscach, jak np. grafiki w serwisie Zdjęcia Google czy wideo w YouTube – wystarczy wtedy odwołać się w witrynie do takiej grafiki, a zostanie ona poprawnie wyświetlona na stronie, nie zabierając cennego miejsca na koncie danej witryny.

Witryny Google współpracują komfortowo z wieloma serwisami Google, pozwalając wykorzystywać zawarte w nich elementy, jak dokumenty tekstowe, kalendarze, arkusze kalkulacyjne, prezentacje czy mapy. To wielka zaleta serwisu.

Sam już od wielu lat wykorzystuję Witryny Google, tworząc m.in. kurs języka esperanto, kurs GeoGebry, kurs języka interlingua. W sumie, do publicznych czy prywatnych celów (niekiedy w gronie paru tylko osób), a także testów, założyłem ich już paręnaście.

16 komentarzy:

 1. Co z zapleczem pozycjonerskim u google? Czy to nabierze dużej mocy?

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy taka strona jest premiowana? Czy google na nią lepiej "patrzy"? Dostajemy w gratisie jakieś linki z domeny google?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam twardych danych liczbowych, ale pójdę o zakład, że Google nieco lepiej pozycjonuje Witryny Google i Bloggera. Obserwuję to na przykładzie swoich własnych blogów i witryn.

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie z bloggerem coś nie zabardzo. Zebrałem ponad 400 linków wg. Yahoo do mojego bloga i nie mogę go zaindexować w całości.

  OdpowiedzUsuń
 5. Porady? Jest dość krótko w Sieci, może trzeba odczekać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam,
  nie mam pojęcia, komu zadać to pytanie, więc spróbuję Panu. Mam kilka prostych stron na googlach i do tej pory nie miałam problemu z ich obsługą. Niestety od dwóch dni nie mogę do nich dojść normalną drogą, bo zniknęła z górnego paska Google zakładka "Witryny" w "Więcej". Również z gmaila nie mogę się do nich dostać. Zupełnie przez przypadek okazało się, że mogę przez program Picasa, ale jak długo? Czy wie Pan co się stało, bo nie mogę pracować na tych stronach, a muszę je edytować prawie każdego dnia, bo do tego je założyła.
  Mam nadzieję, że ten kontakt jest jeszcze aktywny.

  Proszę o pomoc.
  Iwona Drzymała

  OdpowiedzUsuń
 7. Panie Pawle,

  jestem osobą zupełnie początkującą na polu zakładania witryn Google. Niemniej jednak udało mi się stworzyć moją pierwszą stronę :-)

  Mam jednak problem - po wpisaniu adresu https://sites.google.com/site/tu_następuje_nazwa_mojej_witryny_/ do paska przeglądarki - strona w ogóle się nie wyświetla i pojawia się komunikat 'page not found'.

  Dziwne rzeczy się dzieją- czy można jakoś temu zaradzić? Pozdrawiam :-

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałem o tym pojęcia, ale będzie warto to sprawdzić:D

  http://www.koperty24.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam taką witrynkę i nie powiem, ale nie narzekam na Nią

  http://www.steeler.pl/

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja nie mam i też nie narzekam

  www.arp.waw.pl/odziez/polary.html

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja się zastanawiam nad czymś takim i chyba się zdecyduje na taką stronkę:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zakładaj, lepiej mieć niż nie mieć;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Niby wizytówka, a jednak coś fajnego:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Prosta wizytówka ale daje rade www.majsterwarszawski.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. Dzień dobry, tworzę swoją witrynę właśnie, i chcę dodać prezentacje w PowerPoint, ale tak, żeby zaproszony użytkownik mógł ją tylko przejrzeć, ale nie zapisać. Nie che, żeby ktokolwiek mógł kopiować też treści z m ojej witryny. Jak to zrobić?

  OdpowiedzUsuń