wtorek, 18 października 2016

Eksplorator danych publicznych - umieść żywe dane w blogu

W osobnym wpisie pokazaliśmy, jak posłużyć się żywymi danymi statystycznymi wyświetlanymi za pomocą usługi Eksplorator Danych Publicznych (po angielsku Google Public Data Explorer). Dane takie możemy nie tylko oglądać w interfejsie Eksploratora, ale też umieszczać je (osadzać) w blogach czy witrynach, które dopuszczają wstawianie kodu tzw. pływającej ramki, czyli iframe. Pozwala na to m.in. system blogowy Blogger, aczkolwiek wyświetla przy tym ostrzeżenie o możliwych problemach z wyświetlaniem ze względu na bezpieczeństwo.

NarzędzieEksplorator Danych Publicznych
Kategoria: Bazy danych
Temat: Wstawianie interaktywnych danych statystycznych do blogu lub witryny
Poziom trudności: 2/3
Wielkość dokumentu: ok. 2200 znaków, 1 ilustracja, 1 interaktywny wykres

Po zaprojektowaniu wykresu w interfejsie EDP, musimy kliknąć przycisk z miniaturką łańcuszka widoczny w prawym górnym rogu wykresu.

Zaznaczony blokiem kod pływającej ramki musimy skopiować do schowka i wstawić do kodu źródłowego strony internetowej czy blogu. W naszym przypadku - wykres dotyczy zmian wielkosci Produktu Krajowego Brutto kilku krajów europejskich na przestrzeni 24 lat - kod ten wygląda następująco:

<iframe width="400" height="325" frameborder="0" scrolling="no" marginwidth="0" marginheight="0" src="http://www.google.pl/publicdata/embed?ds=d5bncppjof8f9_&amp;ctype=l&amp;strail=false&amp;bcs=d&amp;nselm=h&amp;met_y=ny_gdp_pcap_pp_kd&amp;scale_y=lin&amp;ind_y=false&amp;rdim=region&amp;idim=country:POL:HUN:GBR:DEU:GRC:FRA:ESP:PRT:CZE:ITA&amp;ifdim=region&amp;tstart=647388000000&amp;tend=1404770400000&amp;hl=pl&amp;dl=pl&amp;ind=false"></iframe>

Po osadzeniu go powinien się ukazać interfejs EDP z wykresem. Zwróć uwagę, że ramka ma domyślną szerokość 400 pikseli (width) i wysokość 325 pikseli (height). Możesz to naturalnie ręcznie zmodyfikować, dostosowując parametry wyświetlania wykresu do strony czy wpisu w blogu.. Możesz zresztą zmienić zawartość wykresu i ponownie osadzić go we wpisie.


Wykres jest interaktywny - reaguje na przesuwanie kursora myszy nad nazwy państw czy odpowiadające im linie. Kliknięcie linku Eksploruj dane w dolnym prawym rogu powoduje przejście do wykresu w oryginalnym interfejsie EDP.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz