poniedziałek, 5 grudnia 2016

Dysk Google – publiczne udostępnianie plików i folderów

We wpisie o współpracy z innymi osobami mówiliśmy, jak współdzielić pliki i foldery ze znajomymi. W tym wpisie powiemy, jak udostępniać je publicznie w Internecie, także osobom nam nieznanym.

Narzędzie: Dysk Google
Kategoria: Składnica plików
Temat: Udostępnianie plików i folderów w Internecie
Poziom trudności: 2/3
Wielkość dokumentu: ok. 3300 znaków, 12 ilustracji

Zacznijmy od udostępnienia pojedynczego dokumentu. Po zaznaczeniu go za pomocą myszy kliknij jej prawym przyciskiem i w menu kontekstowym wybierz polecenie Pobierz link do udostępniania (alternatywnie możesz skorzystać z menu nad panelem informacyjnym, ale tu posługujemy się menu podręcznym).

image

Po kliknięciu polecenia system przystąpi do włączania udostępniania, co zasygnalizuje zielona ikona linku na suwaku. Widoczny niżej link zostanie automatycznie skopiowany do schowka i będziesz mogła podać ten link w Facebooku, blogu czy na swojej stronie internetowej.

image

Gdy, przykładowo, twój znajomy kliknie taki link, zobaczy dokument w trybie Tylko wyświetlanie (można to samemu sprawdzić, próbując wczytać dokument w oknie przeglądarki w trybie incognito, a więc bez zalogowania).

image

Zauważ od razu, że gdy zechcesz wyłączyć udostępnianie pliku w Internecie, uruchom ponownie pobieranie linku i kliknij po prostu zieloną ikonę, aby ją wygasić – przybierze wtedy szary kolor.

Pójdźmy teraz dalej. Uruchom pobieranie linku i kliknij na dole Ustawienia udostępniania. Na ekranie pojawi się wówczas okno Udostępnij innym z informacją, jaki jest status pliku. Na razie widzimy, zgodnie z domyślnym działaniem Dysku, że dokument może wyświetlać każda osoba mająca link, czyli po prostu klikająca ten link w blogu czy Facebooku.

image

Rozwiń to menu i sprawdź, jakie masz możliwości.

image

Dla próby zmień uprawnienie na …może komentować. Dokument zostanie tym razem wyświetlony w trybie sugestii i pojawi się możliwość dodawania komentarzy. Jeśli chcesz pozyskać komentarze od osób z przestrzeni publicznej (np. w grupie w FB), możesz wystawić dokument w takim trybie.

image

Czytelnicy dokumentu w trybie komentowania mogą nie tylko wstawiać komentarze, ale i robić dopiski do tekstu.

image

Właściciel tekstu może z kolei aprobować lub odrzucać poprawki. Te pierwsze wchodzą do tekstu, te drugie są usuwane.

image

Gdy inne osoby wstawiają sugestie, informacja o tym pojawia się na ikonie dokumentu u właściciela. Jest to liczba zaproponowanych poprawek. Kliknięcie jej przenosi do edycji.

image

Udostępnienie trybu edycji pozwala użytkownikom edytować tekst, hulaj dusza. Dlatego tryb ten można zastosować jedynie w gronie zaufanych osób, np. w zamkniętej czy tajnej grupie w Facebooku, gdy mamy pewność, że nikt nie będzie nam robić dowcipów.

W przypadku udostępniania folderów (wybieramy polecenie po kliknięciu prawym przyciskiem myszy ikony folderu) procedura jest analogiczna, ale sugeruję stosowanie opcji Każdy w sieci może znajdować i wyświetlać. 

 image

Przykładem udostępnionego publicznie folderu jest folder z kilkoma moimi starszymi ebookami.

https://drive.google.com/drive/folders/0B8sNeWRxvhpmN19oaGNmdnp2bzQ?usp=sharing

Osoba zalogowana na swoje konto Google zobaczy udostępniony folder w swoim folderze Udostępnione dla mnie.

image

Z kolei osoba niezalogowana czy niemająca konta w Google zobaczy stronę z zawartością folderu – strzałeczka pobierania pozwala pobrać pliki na dysk – system sprawdza nawet plik, czy nie jest zawirusowany.

image

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz