niedziela, 26 grudnia 2010

WordPress - zakładamy blog

WordPress i Blogger to platformy blogowe oferujące największe możliwości. Pisałem tu już sporo o Bloggerze, który osobiście najwyżej cenię, ale warto też powiedzieć o konkurencyjnym rozwiązaniu, z myślą o początkujących, których nęci magia hasła WordPress.

Trzeba jednak wyraźnie rozróżnić dwie wersje WordPressa. Jedną jest WordPress.org, skąd możemy pobrać oprogramowanie i postawić je samodzielnie, korzystając z jakiegoś hostingu (rozmaite platformy hostingowe oferują także WordPress jako jedną z usług). Drugą jest WordPress.com, czyli wspólna dla milionów użytkowników platforma, gdzie uzyskujemy adres w rodzaju kowalski.wordpress.com. Ta akurat wersja WordPressa podlega dość rygorystycznym ograniczeniom związanym z bezpieczeństwem (wiele osób uważa, że zbyt drakońskim), stąd jej możliwości są dość ograniczone w porównaniu z samodzielnie stawianą instalacją. Ale z drugiej strony takie rozwiązanie jest znacznie prostsze - nie zmusza ono do robienia przysłowiowego doktoratu. Pokażmy zatem zakładanie blogu na platformie WordPress.com.

Aby założyć blog w systemie WordPress.com, wykonaj następujące czynności.

clip_image002

  • Kliknij link przenoszący do polskiego interfejsu.

clip_image004

  • Wypełnij formularz, podając człon adresowy blogu, nazwę użytkownika (przynajmniej cztery znaki), dwukrotnie hasło i adres poczty elektronicznej.

Możesz jeszcze zaznaczyć na dole pole wyboru, dzięki czemu będziesz otrzymywać z platformy informacje o nowościach.

clip_image006

  • Kliknij przycisk sign up.

Na następnej stronie otrzymasz informację, że w ciągu 30 minut powinieneś otrzymać w skrzynce pocztowej list z linkiem, który aktywuje twoje konto. W międzyczasie możesz uzupełnić swój profil, podając imię i nazwisko oraz zajęcie.

clip_image008

  • Wkrótce otrzymasz pocztę z linkiem, który kliknij, aby aktywować konto.

clip_image010

Po kliknięciu zostaniesz przeniesiony na stronę WordPress, z informacją o aktywnym od tego momentu koncie i wypełnionym już loginem i hasłem.

  • Kliknij Login.

clip_image012

  • Wypełnij formularz logowania.

clip_image014

  • Na stronie zaplecza administracyjnego blogu (kokpit) kliknij w lewym panelu Settings.
  • W sekcji Language zmień język na polski.
  • W sekcji Timezone zmień strefę czasową na UTC+1.
  • Kliknij Save changes, aby zapisać zmiany.

image

Możesz jeszcze przyjrzeć się ustawieniom, zmienić tytuł i opis blogu, jak i szereg innych parametrów funkcjonowania blogu. Przejdź na stronę blogu, klikając w kokpicie tytuł.

clip_image018

Powinieneś zobaczyć pierwszą postać swojego nowego blogu.

clip_image020

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz