czwartek, 23 grudnia 2010

Snippets Manager for Windows Live Writer

Fragment z ebooka Bloguj jak mistrz. Windows Live Writer 2011.

Wtyczka do edytora blogów Windows Live Writer służy do wstawiania zdefiniowanych na stałe fragmentów tekstu, które można wielokrotnie wykorzystywać w różnych wpisach.
Po zainstalowaniu wtyczka jest widoczna we wstążce Wstaw.
clip_image002
 
Kliknięcie Snippets Managera uruchamia interfejs wtyczki. Jest w nim umieszczony pusty folder Commonly Used, w którym można umieszczać wstawki z tekstem. Folderów możemy utworzyć dowolnie wiele, jednak w tym miejscu ograniczymy się do przykładu z jednym folderem i jedną wstawką.
Wystarczy ustawić kursor na folderze i wybrać w menu File – New – New Snippet lub też kliknąć przycisk New Snippet w pasku narzędziowym wtyczki. Ukaże się wtedy okno New Snippet, w którym możemy zmienić tytuł, dodać opis i zredagować tekst wstawki, która będzie wstawiana do edytora.
clip_image004
Zauważ, że w tekście widoczne są kody HTML. Są one potrzebne, aby można było definiować łamanie tekstu, pogrubienie fragmentów czy wstawienie odsyłacza internetowego.
Gdy przejdziemy do karty Send to Live Writer i klikniemy Add to post, wstawka zostanie umieszczona we wpisie.
clip_image006
Rysunek 216 - Wklejanie wstawki
Wynik w blogu:
clip_image008
W ten sposób możemy zdefiniować wiele wstawek ze stałymi fragmentami, które paroma kliknięciami będziemy mogli umieszczać we wpisach.
Jest jeszcze jedna przydatna funkcja szablonu – Mark placeholder. Zaznaczamy blokiem fragment kodu i wybieramy polecenie Mark placeholder, co powoduje zaznaczenie fragmentu odmiennym kolorem - będzie on zastępowany ręcznie wpisanym ciągiem znaków.
clip_image010
Gdy teraz przejdziesz do karty Send to Live Writer, w pustym polu podaj ciąg znaków, który zastąpi zaznaczony zielonym podlewem fragment.
clip_image012
Jeśli się pomylisz w definiowaniu, zaznacz wszystko blokiem i kliknij w pasku narzędziowym Remove placeholder, po czym utwórz nową definicję. W jednej definicji możesz utworzyć kilka takich szkieletów do wypełnienia.
Bazę ze wstawkami zapisuj oczywiście na dysku, wybierając w menu File – Save lub klikając przycisk zapisywania w pasku narzędziowym.

A U T O R E K L A M A

Moje ebooki w Virtualo.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz