sobota, 25 grudnia 2010

Blogger - konfiguracja wpisów w blogu

Fragment z ebooka Dziennik w Sieci. Google Blogger.

W trybie edycji projektu blogu w Bloggerze możesz przemodelować wygląd i układ blogu - szczególnie ważna jest konfiguracja najważniejszego elementu, jakim jest pole, w którym ukazują się twoje wpisy. Wykonujemy to w oknie Konfiguruj posty w blogu, które jest wyświetlane po kliknięciu polecenia Edycja w ramce Posty w blogu.

image

Pierwotna konfiguracja zawarta w tym oknie decyduje o sposobie wyświetlania wpisów – jest tutaj sporo ustawień i warto im się dokładnie przyjrzeć, a nawet poeksperymentować z różnymi ustawieniami, aby nabrać wprawy i wybrać najwygodniejszy dla siebie sposób prezentowania wpisów i towarzyszącej im informacji.

Okno jest długie, zatem pokażemy je w dwóch częściach (klikaj miniatury, aby wyświetlić większy obraz).

Sekcja Opcje strony głównej

Liczba postów na stronie głównej: Opcja decyduje o liczbie postów wyświetlanych na stronie głównej lub liczbie dni, z których są pobierane posty na jedną stronę. Jest to ta sama informacja, którą określamy w Ustawieniach na podkarcie Formatowanie. Jeśli zmienisz wartość parametru w oknie, automatycznie zmieni się ona także w ustawieniach. Domyślna wartość to 7, ale powinniśmy ją ustalić w zależności od długości swoich wpisów, od tego, czy dzielimy wpisy na zajawki i treść główną (w niniejszym blogu przyjęto w danym momencie 3 wpisy na stronie).

clip_image002

Tekst linku do strony z postem: Domyślna wartość Czytaj więcej odnosi się do wpisów, które autor dzieli na zajawkę i treść główną. Zajawka widoczna jest na stronie głównej, natomiast cały wpis dostępny jest po kliknięciu Czytaj więcej.

clip_image004

Sekcja Opcje strony posta

„Ptaszki” przy poszczególnych polach oznaczają, że dane pole widoczne jest w interfejsie blogu.

Pierwsze pole to odpowiednik pozycji Format nagłówka daty znany z karty Ustawienia - podkarty Formatowanie. Możesz zatem, zamiennie, definiować format daty w obu miejscach. Data ukazuje się nad tytułem wpisu.

clip_image006

W polu Autor widoczny jest autor wpisu – możesz samodzielnie zmienić wartość na Napisał, Do wiadomości podał czy coś w tym rodzaju, aczkolwiek oczywiście w większości sytuacji nie będzie to potrzebne. Autor widoczny jest domyślnie pod wpisem.

clip_image008

Pole o: godzina to oczywiście godzina opublikowania (choć trudno się domyślić, dlaczego na liście wartości są też daty). Pole jest odpowiednikiem Formatu znacznika czasu na karcie Ustawienia – podkarcie Formatowanie.

clip_image010

5 komentarze to symboliczne przedstawienie linku prowadzącego do komentarzy pod wpisem (liczba jest tutaj oczywiście przykładowa). Domyślnie widoczna jest forma mianownika liczby mnogiej wyrazu komentarz – Blogger nie jest tu akurat tak inteligentny, by samoczynnie dostosowywać formę wyrazu do liczby komentarzy zgodnie z polską ortografią. Możesz zmienić samodzielnie tę wartość na uwagi, opinie lub coś podobnego.

clip_image012

Pole Etykiety pokazuje się dopiero wtedy, gdy w trakcie edycji wpisu dodamy do niego etykiety. Możesz tu podać kategorie, znaczniki, tagi, ale chyba lepiej pozostawić powszechnie stosowane etykiety.

clip_image014

Pokaż opcje szybkiej edycji jest opcją znaną z karty Ustawienia – podkarty Formatowanie - decyduje o wyświetlaniu ikony, widocznej jedynie dla autorów, pozwalającej szybko uruchomić edycję (a właściwie reedycję) danego wpisu.

clip_image016

Reakcje nie są domyślnie włączone. Możesz je włączyć, zmienić nazwę na Wrażenia, Impresje lub podobne określenie, a także dopisać do standardowych inne wartości, rozdzielając je przecinkami. Czytelnicy będą mogli komentować kliknięciami twój wpis – przypomina to sondaż, w którym wybiera się wartości, przy czym są to pola wielokrotnego wyboru – można zaznaczyć kilka.

clip_image018

Pokaż linki udostępniania przez e-mail i Pokaż przyciski udostępniania nie muszą być jednocześnie włączone – przycisk do wysyłania wpisu pocztą jest także częścią paska „społecznościowego”. Kliknięcie jednego lub drugiego przycisku otwiera formularz do wysyłania wpisu. Pierwszy przycisk znamy z karty Ustawienia – podkarty Podstawowe.

clip_image020

Pokaż reklamy między postami jest domyślnie wyłączone – opcja pozwala wyświetlać między postami reklamy AdSense, co oczywiście jest zasadne tylko wtedy, gdy przystąpisz do tego systemu reklamowego.

Linki do tego posta prowadzą do listy wstecznych linków wprowadzonych przez inne osoby, o ile takie się pojawiają pod naszym wpisem.

Naturalnie zmienione opcje musisz zapisywać kliknięciem przycisku Zapisz widocznego na dole okna konfiguracji.

Sekcja Rozmieść elementy

Ten fragment okna konfiguracji postów w blogu służy do wizualnej oceny dokonywanych zmian, a także daje możliwość przemodelowania układu elementów. Możesz uchwycić myszką jakiś element i przeciągnąć go w inne miejsce. Zauważ, że elementy z dolnego paska można przeciągać także pod tytuł posta, a więc na przykład umieścić autora czy etykiety tuż pod tytułem.

clip_image022

16 komentarzy:

 1. Witaj,

  Mam problem z postami na moim blogu. Mam ustawione, aby wyświetlało się 7 postów na stronie głównej, a mi wyświetla się tylko 2. Pomożesz coś mi z tym?

  OdpowiedzUsuń
 2. @Kamil - sprawdź, czy na pewno masz "7 posty", a nie na przykład "7 dni".

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno mam 7 posty. Co więcej mógłbym z tym zrobić? Kiedyś na obecnej templatce wszystko działało sprawnie, a teraz od jakiegoś czasu mam właśnie problem z postami ;/

  OdpowiedzUsuń
 4. Obawiam się, że mogły się pogryźć jakieś gadżety i doinstalowane skrypty - tylko spekuluję, bo nie mam tu żadnego pomysłu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm... czyli pozostaje mi tylko zmiana templatki?

  OdpowiedzUsuń
 6. Można zapisać szablon do pliku, a potem wypróbować zmiany w Projektancie szablonów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zmieniłem szablon i podobna sytuacja. O co chodzi? Może to mieć coś wspólnego z tym, że mam niektóre bardzo długie posty?

  OdpowiedzUsuń
 8. Zrobiłem wszystko dokładnie tak samo. Ale wygląda na to, że problem leży gdzieś w kodzie szablonu - widocznie może tam brakować specyficznych tagów o których na razie nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tutaj jest opisywany jeden z nowych, domyślnych szablonów.

  OdpowiedzUsuń
 10. pomozesz mi ? pod nagłowkiem jest pasek na którym jest np. Strona główna .. jak dodać inne karty ?

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam,

  Mam problem z widocznością komentarzy na swoim blogu. Chciałabym, aby komentarze były widoczne na moim blogu, bez klikania na ikonkę "komentarze".
  Czy jest coś takiego możliwe?

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam,

  Posiadam nowy interfejs bloggera i chciałabym żeby komentarze na moim blogu były widoczne bez konieczności klikania "komentarze" Czy jest taka opcja??

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam. Po dodaniu listy blogów w bloggerze tylko niektóre miniaturki są widoczne. Dlaczego?

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam. jak ustawic by było widac odsłony bloga?

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam
  Mam pytanie mam na moim blogu założony strony i chciałabym żeby nowe posty pojawiały sie w tych podkategoriach a nie tylko na stronie głownej jak to zrobic??

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam
  Proszę o pomoc czy jakąś wskazówkę, żebym mogła ustawić w górnym pasku takie zakładki jak : Prawa autorskie oraz Kontakt bo nigdzie nie mogę tego znaleźć, żeby to zrobić. Męczyłam się dziś z tym 3 godziny i nic z tego mi nie wyszło. Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc.

  OdpowiedzUsuń