piątek, 22 maja 2009

Twitter: podstawy obsługi

Gdy już wiemy, jak założyć konto w Twitterze, powinniśmy poznać techniki obsługi i zrozumieć interfejs. Jest on razie (maj 2009) w języku angielskim (drugim jest japoński) i należy mieć nadzieję, że w nieodległym czasie pojawi się także w języku polskim. Na razie musimy sobie radzić z anglojęzycznymi poleceniami.
Najważniejsze jest oczywiście umieszczanie wiadomości. Twitter dopuszcza maksymalnie 140 znaków w okienku. Gdy będziesz wpisywać tekst, liczba dostępnych jeszcze znaków będzie się sukcesywnie zmniejszać.
image
Jeśli z rozpędu przekroczysz liczbę 140 znaków, nad okienkiem pojawi się czerwona liczba ze znakiem minus mówiąca, o ile przekroczyłeś limit, a ponadto wygaśnie przycisk Update.
Gdy skończysz wpisywanie, kliknij Update, co spowoduje umieszczenie wpisu w strumieniu. Będzie on widoczny przynajmniej przez chwilę na pierwszym miejscu, natomiast pod samym formularzem edycji będzie zawsze widoczny twój ostatni wpis, niezależnie od tego, kiedy go wpisałeś. Liczba dotychczasowych wpisów będzie też widoczna w prawym panelu, przy odsyłaczu Updates.
image
Strumień wpisów – twoich, a przede wszystkim osób, które śledzisz – zawiera graficzne awatary, same wpisy wraz z ewentualnymi linkami, a także czas, jaki upłynął od umieszczenia wpisu.
Listę wyłącznie twoich wpisów zobaczysz, gdy klikniesz polecenie Updates lub Profile – prowadzą one na stronę z twoim profilem, czyli na przykład http://twitter.com/JanWirtualny.
Gdy zechcesz wycofać wpis, przesuń nad niego kursor – zobaczysz wtedy ikonę kosza (tutaj oznaczoną czerwoną elipsą).
image
Gdy ją klikniesz, system zapyta, czy na pewno chcesz usunąć. Gdy klikniesz OK, wpis zniknie.
image
Możesz udzielić komuś odpowiedzi na jego wpis. Gdy przesuniesz kursor nad wpis, zobaczysz zakrzywioną strzałkę.
image
Kliknięcie strzałki spowoduje umieszczenie w formularzu edycji nazwy tego użytkownika poprzedzonej znakiem @. Gdy wpisze treść i klikniesz przycisk Reply, w strumieniu zostanie umieszczona twoja odpowiedź.
image
Pamiętaj, że odpowiedzi będą widoczne dla wszystkich osób, które śledzą twój strumień.
Wygląda to tak:
image
Zwróć jeszcze uwagę, że wszystkie skierowane do ciebie odpowiedzi, czyli mające prefiks @twoja_nazwa, będą widoczne zbiorczo, gdy w prawym panelu klikniesz polecenie @twoja_nazwa, tak jak tutaj @JanWirtualny.
image
Masz także możliwość wysyłania do korespondentów prywatnych wiadomości (direct message), które będą widziane wyłącznie przez niego.
Najprościej jest wpisać d nazwa_uzytkownika, a potem treść wiadomości. Gdy wpiszesz w oknie d nazwa, nad formularzem pojawi się komunikat Direct message Nazwa, co sygnalizuje, że redagujemy prywatną wiadomość. Kliknięcie Send spowoduje wysłanie wiadomości.
image
Na moment wyskoczy też pasek potwierdzający wysłanie.
image
Prywatne wiadomości – odebrane i wyslane – zobaczysz po kliknięciu w prawym panelu Direct Messages.
image
Zauważ, że możesz tutaj redagować prywatne wiadomości do innych osób, wybierając z listy Send swojego korespodenta i wpisując treść w formularzu. Jest to dobre wtedy, gdy akurat nie pamiętamy dokładnej nazwy. Gdy ją pamiętamy, szybciej i wygodniej jest użyć opisanej wyżej techniki d nazwa.
Powrót do strony głównej wymaga kliknięcia Home.
O dalszych technikach powiemy w następnych odcinkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz