poniedziałek, 25 maja 2009

Memiary: prywatny dzienniczek

Memiary to jeden z bardziej udanych i przydatnych serwisów internetowych, choć zazwyczaj cieszy się nim wyłącznie użytkownik. To miejsce, w którym w absolutnej prywatności notujemy warte upamiętnienia codzienne wydarzenia. Coś w rodzaju znanych jeszcze średniemu pokoleniu papierowych pamiętników, którym powierzało się kiedyś rozterki serca.

Założenie pamiętnika jest banalnie proste.

 • Przejdź na stronę www.memiary.com
 • W polu E-mail or username podaj swój e-mail lub nazwę.
 • Kliknij Sign up / sign in.
image
 • W kolenym etapie wpisz hasło.
 • W następnym etapie kliknij Proceed.

Zostaniesz przeniesiony bezpośrednio do trybu edycji zdarzenia.
image
Wystarczy już tylko wpisać treść i nacisnąć Enter. W każdym polu mieści się do 160 znaków, pól masz pięć. W dowolnej chwili możesz dokonać reedycji danego wpisu, klikając Edit.
Jak się wydaje, powinno to z powodzeniem wystarczyć – w końcu nie chodzi o elaboraty, a jedynie o krótkie notki, które pozwolą w przyszłości przypomnieć sobie o jakichś interesujących wydarzeniach.

Polecenia Past: Week | Month | Year | All Time pozwalają wyświetlić nie tyle ubiegły, co bieżący okres, a także wszystkie zapisane wydarzenia. Rozwijana lista Date wyświetla tylko te daty, w których zostało coś zapisane.

Nad polami edycyjnymi są odsyłacze do poprzednich dni tygodnia. Polecenie Browse - by date pozwala przejść do dowolnego dnia, jeśli zechcemy po jakimś czasie coś w nim odnotować.
Jeśli będziesz stosować we wpisach tzw. hashtagi, czyli na przykład #randka, będziesz mógł przeszukiwać zapiski także według tych etykiet – Browse – by tags.

Są jeszcze ustawienia, czyli Settings.

W sekcji e-mail możesz podać swój adres pocztowy. Posłuży w razie czego do przypomnienia hasła.

W sekcji Password możesz zmienić hasło.

W sekcji Twitter możemy zintegrować serwis z Twitterem, tj. zyskać możliwość wysyłania prywatnych wiadomości z Twittera do bazy Memiary – podaj nazwę użytkownika w Twitterze, po czym kliknij Setup. Przejdź do Twittera i wpisz follow memiary. Odczekaj, aż odwzajemni śledzenie i wyślij mu podaną w ustawieniach Memiary prywatną wiadomość d memiary #activate podanykod. Zaczekaj spokojnie na odpowiedź weryfikacyjną (to może jakiś czas potrwać).

Od tego momentu będziesz mogła tworzyć wpisy z poziomu Twittera, stosując przykładową składnię:

d memiary #2 Dostałam podwyżkę od szefa.

Wiadomość zostanie umieszczona na twoim koncie danego dnia, w pozycji oznaczonej numerem #x (x – od 1 do 5).

W sekcji Export możesz wyeksportować strumień informacji jako kanał RSS lub w postaci pliku w standardzie iCal, który można zaabonować np. w Kalendarzu Google. Trzeba jednak zauważyć, że polskie literki zapisane w Memiary “krzaczą się” w Kalendarzu, co brzydko wygląda.

Doświadczenie podpowiada, że Memiary jest prostym i efektywnie działającym dziennikiem, a przeglądanie informacji z ostatnich miesięcy może być i przydatne, i przyjemne. Na pewno warto wypróbować.

5 komentarzy:

 1. Dzięki temu wpisowi zaczęłam z tego korzystać i jestem bardzo zadowolona. Memiary rządzi! Wreszcie mam miejsce, w którym mogę zapisać wszystkie głupiutkie statystyki i dziwaczne pomysły.
  Wielkie dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się - sam stale korzystam z Memiary.

  OdpowiedzUsuń
 3. Korzystam z memiary od jakichś 2 tygodni - rewelacyjna sprawa!
  Forma wpisów (ograniczona ilość wpisów i znaków) narzuca dyscyplinę i jednocześnie mobilizuje do codziennego uzupełniania.

  OdpowiedzUsuń
 4. 5 pozycji wystarcza, jak się okazuje - nigdy nie miałem potrzeby wpisania więcej.

  OdpowiedzUsuń