sobota, 30 maja 2009

Mozilla Ubiquity: pierwsze kroki

Ubiquity to dodatek do przeglądarki Firefox, za pomocą którego można pozyskiwać informacje w przeglądarce za pomocą ręcznie wpisywanych poleceń.

Dodatek możesz znaleźć zawsze w portalu z dodatkami do Firefoksa (https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/9527) lub też, jeszcze lepiej, w Mozilla Wiki (https://wiki.mozilla.org/Labs/Ubiquity). Na tej ostatniej stronie są też czasem dostępne nieco nowsze wersje beta.

Gdy klikniesz odsyłacz do pliku instalatora, Firefox być może wyświetli jeszcze u góry żółty pasek, w którym dopiero kliknięcie przycisku Zezwól pozwoli zainstalować program.

image

Dodatek w instalowanej tutaj wersji 0.1.8 ma ponad 600 KB objętości. Po zainstalowaniu musisz oczywiście zrestartować przeglądarkę.

Po restarcie pokaże się okienko z Dodatkami, z zainstalowanym już programem.

image

Gdy klikniesz Opcje, otwarta zostanie strona about:ubiquity (zapamiętaj to, będzie się przydawać), gdzie zobaczysz między innymi informację, jak wywoływać Ubiquity.

image

Wywołanie wykonywane jest domyślnie za pomocą Ctrl+spacja, ale możesz zmienić ten skrót na inny, klikając w tym miejscu i podając inny.

Po naciśnięciu skrótu ukazuje się pusta konsola Ubiquity, w której, w miejscu kursora, możesz podawać polecenia. Naciśnięcie Esc zamyka konsolę.

image

Gdy wpiszesz jakąś literę alfabetu, Ubiquity wyświetli listę poleceń rozpoczynających się od tej litery. Przykładowo, naciśnijmy f.

image

Kursor podświetla pierwsze polecenie, flickr. Kolejne możesz podświetlać, przenosząc kursor za pomocą klawiszy strzałek.

Gdy naciśniesz klawisz Tab, aktywne polecenie zostanie rozwinięte w wierszu polecenia. Załóżmy, że chcemy znaleźć fotografie w składnicy Flickr. Dopisujemy wyraz kluczowy gepard i po chwili wyświetla się kilka fotografii. Kliknięcie przenosi nas do Flickra.

image

Zapewne w toku codziennego użytkowania będziesz korzystać z zestawu najbardziej potrzebnych poleceń, które szybko zapamiętasz.

Gdy wpiszesz tw, Ubiquity wyświetli polecenie twitter.

image

Po kliknięciu Tab wpisz wiadomość do Twittera i naciśnij Enter.

image

Przeglądarka wyświetli okno dialogowe żądające podania loginu i hasła.

image

Zaznacz pole wyboru Użyj Menedżera haseł, aby zapamiętać to hasło.

Po przejściu do Twittera zobaczysz, że twój wpis się tam już pojawił.

image

Może się zdarzyć, że gdy jesteś w toku wykonywania jakichś poleceń w Ubiquity, a przejdziesz do innej aplikacji, okno Ubiquity zniknie. Nie martw się – naciśnięcie Ctrl+spacja przywróci aktualny stan.

Inny przykład – załóżmy, że jesteś posiadaczem konta w Google.

Naciśnij literę a i przejdź do polecenia add-to-calendar. Naciśnij Tab i wpisz  6am Testowy wpis do kalendarza. Naciśnij Enter.

image

Po przejściu do kalendarza zobaczysz, że pojawiło się tam zdarzenie.

image

Jak widzisz, nie musisz nawet otwierać kalendarza, aby dopisać do niego zdarzenie. Znajomość składni pozwoli dodawać je, gdy oglądasz akurat całkiem inną stronę i coś ważnego ci się przypomni.

A teraz wpisz w konsoli check. Ubiquity wyświetli polecenie check-calendar z bieżącą datą. Zobaczysz w nim listę swoich wydarzeń z kalendarza Google.

image

Jeszcze jeden przykład.

Wpisz calc, naciśnij Tab i podaj jakieś wyrażenie, np. 22*84/71.

image

Podręczny kalkulator od razu obliczy wynik, który możesz skopiować.

Wpisz teraz weather cieszyn. Zobaczysz aktualny stan pogody w Cieszynie.

image

Wpisz teraz wikipedia hawking. Otrzymasz listę artykułów z angielskiej Wikipedii.

image

Wpisz map warszawa, marszałkowska 12, a potem kliknij miniaturę mapki. Zostanie wyświetlony interfejs usługi Mapy Google z podanym adresem.

image

Wpisz command-list i naciśnij Enter. Zostaniesz przeniesiony na stronę chrome://ubiquity/content/cmdlist.html z listą wbudowanych poleceń.

To tylko kilka przykładów dla zachęty. Będziemy jeszcze pisać szerzej pisać o wbudowanych poleceniach Ubiquity, a także o zasobach tworzonych przez użytkowników.

Świetne, prawda?!

5 komentarzy:

 1. Korzystam z Ubiquity od jakiegoś czasu - rzeczywiście, niesamowicie usprawnia korzystanie z Fx;
  Gdy raz na jakiś czas przesiadam się na inną przeglądarkę (najczęściej Opera, czasem Chrome) to właśnie brak Ubiquity jest najbardziej odczuwalny

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam nadzieję, że gdy Chrome zacznie obsługiwać rozszerzenia, Ubiquity będzie jedno z pierwszych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak launchy dla windy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chrome jest mega przeglądarką

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ja wiem? Firefox jest chyba dużo lepszy.

   Usuń