czwartek, 9 lipca 2009

OpenID: uniwersalny identyfikator

Otwarty, międzynarodowy system OpenID jest narzędziem, które pozwala założyć konto i logować się za pomocą jednego identyfikatora do wszystkich usług, które zaimplementowały u siebie OpenID – nie musimy już pamiętać loginów i haseł do dziesiątek usług, wystarczy jeden identyfikator.

O zaletach i wadach OpenID możesz przeczytać w Wikipedii.

Obecnie wiele serwerów na świecie udostępnia tę usługę, także już posiadane konto w różnych ważnych usługach (jak Google czy WordPress) może posłużyć jako identyfikator OpenID. Tutaj pokażemy, jak założyć konto na polskim serwerze OpenID.pl.

 • Przejdź na stronę http://openid.pl.
 • Kliknij przycisk Załóż konto.
 • Wypełnij  formularz  (nazwa, użytkownika, dwukrotnie hasło  i adres e-mail)
 • Przepisz  kontrolny  kod  captcha.
 • Kliknij przycisk Załóż konto.

Na następnej stronie zobaczysz informację, że twój identyfikator ma przykładową postać:

TwojaNazwa.openid.pl

Na podany adres pocztowy został wysłany list, w którym jest  link (zweryfikuj swój adres e-mail), który masz kliknąć, aby zweryfikować adres e-mail. Po kliknięciu możesz już się zalogować.

W kolejnych etapach możesz jeszcze przesłać swoje zdjęcie, uzupełnić w profilu dane o sobie w kilku dostępnych kategoriach (zakres danych sam oczywiście ustalasz), w ustawieniach konta zmienić adres pocztowy czy hasło.

Sekcja Wizytówka pozwala utworzyć wizytówkę (zrób to) na podstawie wybranych pól ze sporządzonego wcześniej profilu – zaznacz jedynie pola i kliknij Zapisz. Naturalnie postać wizytówki (zakres pól)  jest zależna wyłącznie od twoich własnych potrzeb. Masz tutaj pełną swobodę wyboru.

Zobaczmy teraz, jak wykorzystać założone konto.

Przykładowo, chcemy założyć konto w PBworks – rodzaj serwisu wiki.

 • W polu OpenID podaj swój identyfikator OpenID i kliknij Login.

 

Zostaniesz przeniesiony na stronę operatora, czyli w naszym wypadku OpenID.pl. Musisz się zalogować do operatora swoim loginem i hasłem podanymi w czasie zakładania konta.

 • Zaznacz opcję – logowanie tylko tym razem, zawsze lub też do wybranego momentu.
 • Wybierz wizytówkę.

 • Kliknij przycisk Zatwierdź.

PBworks zażąda jeszcze utworzenia konta, ale to już nie wchodzi w zakres problemu OpenID – od tego momentu możesz się logować na swoje konto w danym serwisie za pomocą OpenID (charakterystyczna ikonka <I>), przy czym od przyjętego terminu ważności zezwolenia zależy, jak długo logowanie nie będzie wymagać ponownej weryfikacji u operatora OpenID.

Na twoim koncie w OpenID.pl, w zakładce Zaufane strony, pojawi się informacja o udzielonej autoryzacji – możesz ją ręcznie odwołać.

W analogiczny sposób, za pomocą założonego konta OpenID, będziesz mógł się logować w wielu innych serwisach. Wystarczy tylko zapamiętać swój identyfikator OpenID i logowanie do operatora OpenID, które będzie tym rzadsze, im dłuższe okresy autoryzacji przyjmiesz.

6 komentarzy:

 1. Dobre bo polskie. Ja od lat używam myopenid.com, faktycznie bardzo przydatna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie ucieszyło wprowadzenie OpenID w Google'u, bo to potężne wsparcie.

  OdpowiedzUsuń
 3. idea openid jest fajna, ale... niezbyt wiele stron akceptuje open'a.
  więc, niestety, w wielu przypadkach wciąż muszę logować się w sposób tradycyjny

  OdpowiedzUsuń
 4. Test komentarza z OpenID

  OdpowiedzUsuń
 5. "O zaletach i wadach OpenID możesz przeczytać w Wikipedii." - "OpenID - architektura rozproszonego uwierzytelnienia i dystrybucji tożsamości użytkowników w usługach webowych". Taaak, to ja wolę jednak czytać w Por-Komie.
  OpenID.PL - trochę dziwne, że to dzieło Marcina Jagodzińskiego nadal jest w fazie testów. Marcin chyba zajął się bardziej smakowitymi tematami. Poza tym - miałem jakieś kłopoty z OpenID.PL przy logowaniu do TwitterFeed, chociaż nie dam głowy, że to wina OpenID.PL, bo TwitterFeed jest dość świeżym serwisem.
  Jako laik w temacie spytam - czy serwisy akceptujące OpenID akceptują KAŻDY OpenID (to znaczy - z dowolnego serwera OpenID)?

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak, Twitterfeed coś fikał ostatnio.
  Serwisy akceptują każdy OpenID, od dowolnego operatora.

  OdpowiedzUsuń