Otwarty, międzynarodowy system OpenID jest narzędziem, które pozwala założyć konto i logować się za pomocą jednego identyfikatora do wszystkich usług, które zaimplementowały u siebie OpenID – nie musimy już pamiętać loginów i haseł do dziesiątek usług, wystarczy jeden identyfikator.
O zaletach i wadach OpenID możesz przeczytać w Wikipedii.
Obecnie wiele serwerów na świecie udostępnia tę usługę, także już posiadane konto w różnych ważnych usługach (jak Google czy WordPress) może posłużyć jako identyfikator OpenID. Tutaj pokażemy, jak założyć konto na polskim serwerze OpenID.pl.
- Przejdź na stronę http://openid.pl.
- Kliknij przycisk Załóż konto.
- Wypełnij formularz (nazwa, użytkownika, dwukrotnie hasło i adres e-mail)
- Przepisz kontrolny kod captcha.
- Kliknij przycisk Załóż konto.
Na następnej stronie zobaczysz informację, że twój identyfikator ma przykładową postać:
TwojaNazwa.openid.pl
Na podany adres pocztowy został wysłany list, w którym jest link (zweryfikuj swój adres e-mail), który masz kliknąć, aby zweryfikować adres e-mail. Po kliknięciu możesz już się zalogować.
W kolejnych etapach możesz jeszcze przesłać swoje zdjęcie, uzupełnić w profilu dane o sobie w kilku dostępnych kategoriach (zakres danych sam oczywiście ustalasz), w ustawieniach konta zmienić adres pocztowy czy hasło.
Sekcja Wizytówka pozwala utworzyć wizytówkę (zrób to) na podstawie wybranych pól ze sporządzonego wcześniej profilu – zaznacz jedynie pola i kliknij Zapisz. Naturalnie postać wizytówki (zakres pól) jest zależna wyłącznie od twoich własnych potrzeb. Masz tutaj pełną swobodę wyboru.
Zobaczmy teraz, jak wykorzystać założone konto.
Przykładowo, chcemy założyć konto w PBworks – rodzaj serwisu wiki.
- W polu OpenID podaj swój identyfikator OpenID i kliknij Login.
Zostaniesz przeniesiony na stronę operatora, czyli w naszym wypadku OpenID.pl. Musisz się zalogować do operatora swoim loginem i hasłem podanymi w czasie zakładania konta.
- Zaznacz opcję – logowanie tylko tym razem, zawsze lub też do wybranego momentu.
- Wybierz wizytówkę.
- Kliknij przycisk Zatwierdź.
PBworks zażąda jeszcze utworzenia konta, ale to już nie wchodzi w zakres problemu OpenID – od tego momentu możesz się logować na swoje konto w danym serwisie za pomocą OpenID (charakterystyczna ikonka <I>), przy czym od przyjętego terminu ważności zezwolenia zależy, jak długo logowanie nie będzie wymagać ponownej weryfikacji u operatora OpenID.
Na twoim koncie w OpenID.pl, w zakładce Zaufane strony, pojawi się informacja o udzielonej autoryzacji – możesz ją ręcznie odwołać.
W analogiczny sposób, za pomocą założonego konta OpenID, będziesz mógł się logować w wielu innych serwisach. Wystarczy tylko zapamiętać swój identyfikator OpenID i logowanie do operatora OpenID, które będzie tym rzadsze, im dłuższe okresy autoryzacji przyjmiesz.
Dobre bo polskie. Ja od lat używam myopenid.com, faktycznie bardzo przydatna sprawa.
OdpowiedzUsuńMnie ucieszyło wprowadzenie OpenID w Google'u, bo to potężne wsparcie.
OdpowiedzUsuńidea openid jest fajna, ale... niezbyt wiele stron akceptuje open'a.
OdpowiedzUsuńwięc, niestety, w wielu przypadkach wciąż muszę logować się w sposób tradycyjny
Test komentarza z OpenID
OdpowiedzUsuń"O zaletach i wadach OpenID możesz przeczytać w Wikipedii." - "OpenID - architektura rozproszonego uwierzytelnienia i dystrybucji tożsamości użytkowników w usługach webowych". Taaak, to ja wolę jednak czytać w Por-Komie.
OdpowiedzUsuńOpenID.PL - trochę dziwne, że to dzieło Marcina Jagodzińskiego nadal jest w fazie testów. Marcin chyba zajął się bardziej smakowitymi tematami. Poza tym - miałem jakieś kłopoty z OpenID.PL przy logowaniu do TwitterFeed, chociaż nie dam głowy, że to wina OpenID.PL, bo TwitterFeed jest dość świeżym serwisem.
Jako laik w temacie spytam - czy serwisy akceptujące OpenID akceptują KAŻDY OpenID (to znaczy - z dowolnego serwera OpenID)?
Tak, Twitterfeed coś fikał ostatnio.
OdpowiedzUsuńSerwisy akceptują każdy OpenID, od dowolnego operatora.
41 yrs old Speech Pathologist Douglas Cooksey, hailing from Westmount enjoys watching movies like Benji and Calligraphy. Took a trip to Belovezhskaya Pushcha / Bialowieza Forest and drives a T100 Xtra. wejdz tutaj
OdpowiedzUsuń