niedziela, 26 lipca 2009

Internet Explorer: akceleratory

Internet Explorer 8 zawiera obsługę zewnętrznych narzędzi wykonujących rozmaite użyteczne czynności. Są to tak zwane akceleratory. Przypominają one znane dobrze dodatki do Firefoksa, rozszerzając po prostu funkcjonalność przeglądarki.

Gdy klikniesz prawym klawiszem myszy, zobaczysz w podręcznym menu pozycję Wszystkie akceleratory. Po jej rozwinięciu zobaczysz zainstalowane akceleratory – jest kilka domyślnych, instalowanych razem z przeglądarką, ale listę tę możesz samodzielnie uzupełniać o nowe, dostępne na stronie z akceleratorami.

Przykładowo, możesz zaznaczyć fragment tekstu, na przykład jakiś wyraz, a następnie kliknąć wyświetloną niebieską strzałkę, a po rozwinięciu menu akceleratorów wybrać ten, który chcesz użyć, np. wyszukać zaznaczony wyraz za pomocą wyszukiwarki Google. Możesz zaznaczyć jakiś większy fragment i umieścić go w blogu w Windows Live (o ile masz założone konto), wysłać pocztą w Windows Live itd.

Oczywiście istotna jest nie tylko umiejętność posługiwania się akceleratorami, ale i uzupełniania ich zasobu i zarządzania nimi.

Aby dodać akcelerator, wykonaj następujące kroki:

  • Kliknij prawym przyciskiem myszki, rozwiń Wszystkie akceleratory i wybierz polecenie Znajdź więcej akceleratorów.

Przeglądarka wyświetli stronę pod adresem http://www.ieaddons.com/pl/accelerators. Domyślnie będą to polskojęzyczne zasoby, ale w dowolnej chwili możesz zmienić język i wyświetlić np. angielskie.

Zasoby są podzielone na kategorie, możesz także wyświetlać najpopularniejsze lub najnowsze akceleratory.

  • Aby dodać przykładowy akcelerator Mapy Zumi.pl, kliknij przycisk Dodaj do Internet Explorer.
  • W wyświetlonym okienku kliknij przycisk Dodaj.

Od tego momentu akcelerator będzie dostępny w przeglądarce. Gdy na przykład zaznaczysz blokiem adres podany na jakiejś stronie, a następnie wybierzesz w menu akcelerator Pokaż na mapie, zobaczysz mapkę.

W analogiczny sposób możesz dodać inne akceleratory. Jeśli nie znajdziesz jakichś w polskich zasobach, obejrzyj anglojęzyczne, gdzie jest ich znacznie więcej – obsługują one nieraz wykorzystywane przez nas usługi, ale są dostępne jedynie w angielskiej wersji językowej, jak na przykład przesyłanie fragmentu do blogu na platformie Blogger czy tłumaczenie za pomocą Google Translate.

Możesz także zarządzać akceleratorami.

  • Kliknij prawym przyciskiem myszy i rozwiń menu z akceleratorami.
  • Wybierz polecenie Zarządzaj akceleratorami.

Zobaczysz okno Zarządzanie dodatkami, w którym po zaznaczeniu akceleratora myszką możesz je usuwać, włączać i wyłączać, a także ustawiać jako domyślne.

Masz więc do dyspozycji komfortowe narzędzie do poszerzania funkcjonalności przeglądarki. Akceleratory są pisane nie tylko przez twórców Internet Explorera, ale i przez społeczność zewnętrznych programistów, tak jak dodatki do Firefoksa. Przejrzyj uważnie dostępne zasoby, wypróbuj rozmaite dodatki, aby przekonać się, które z nich są dla ciebie najbardziej użyteczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz