czwartek, 23 lipca 2009

Gmail: ustawienia kont

W Ustawieniach, na karcie Konta możemy przede wszystkim połączyć nasze konto z innymi kontami pocztowymi i zarządzać korespondencją z poziomu Gmaila.

clip_image002

Wyślij pocztę jako. Opcja ta pozwala wysyłać odpowiedzi na listy z użyciem innej tożsamości. Zdarza się czasem, że powinniśmy wysłać list za pomocą innego konta niż nasze bieżące konto w Gmailu – typowe zastosowanie to odpowiedź w listach wysyłkowych, w których zarejestrowaliśmy się wcześniej z innego konta, a pobieramy na bieżące. Gdy lista akceptuje inny adres pocztowy, możemy albo zmienić swoje parametry na liście, albo dodać tożsamość i mieć możliwość wysyłania odpowiedzi za pomocą wybieranej doraźnie tożsamości.

 • Kliknij Dodaj inny adres e-mail, którego jesteś właścicielem.
 • W oknie podaj swój drugi adres e-mail. Kliknij Następny krok.
 • System będzie musiał zweryfikować twoje prawa do adresu – kliknij Weryfikuj.
 • Wejdź na tamto konto i otwórz otrzymaną od Google pocztę. Skopiuj kilkucyfrowy kod potwierdzenia.
 • Wróć do Gmaila i w okienku kreatora wklej kod, a potem kliknij Sprawdź.

Od tego momentu na karcie Konta, w sekcji Wyślij pocztę jako, widnieje dodatkowe konto, przy czym masz możliwość ustawienia domyślnej tożsamości przy odpowiedzi – albo domyślny adres Gmail, albo za pomocą tożsamości, na którą otrzymujesz pocztę.

Gdy chcesz odpowiedzieć na jakiś list, zawsze możesz doraźnie wybrać tożsamość. W polu Od kliknij polecenie Zmień, po czym z rozwijanej listy wybierz właściwy adres.

clip_image004

Jak widać, pozwala nam to wybrać tożsamość, jeśli tego wymaga nasza korespondencja.

Pobierz pocztę z innych kont. Ten punkt trzeba szczegółowo opisać, gdyż jest szczególnie ważny – dotyczy on konsolidacji różnych kont pocztowych w Gmailu.

Użytkownicy Gmaila nierzadko przestawiają się całkowicie na pracę z tym klientem pocztowym, rezygnując z innych kont, obsługiwanych do tej pory przez tradycyjne czytniki, jak Thunderbird, Microsoft Outlook, Outlook Express czy Windows Live Mail. Dotyczy to zresztą innych usługodawców, którzy oparli swoje usługi pocztowe na oprogramowaniu Google Mail, jak Gazeta.pl czy Fotka.pl. Oczywiście trudno zrezygnować z posiadanych już kont, gdyż zdążyły się one rozpowszechnić wśród naszych korespondentów - rozwiązaniem jest przekierowanie poczty z tych kont na konto w Gmailu.

 • W sekcji Pobierz pocztę z innych kont kliknij polecenie Dodaj konto pocztowe, którego jesteś właścicielem. Możesz obsłużyć tutaj pięć dodatkowych kont.

clip_image006

 • W oknie Dodaj nowe konto podaj swój adres pocztowy w innym systemie. Kliknij przycisk Dalej.
 • Podaj hasło, adres serwera (sprawdź go na tamtym koncie), oraz port (zapewne 110).

clip_image008

 • Jeśli chcesz pozostawiać kopie na starym serwerze, zaznacz pole wyboru, ale mija się to raczej z celem.
 • Sprawdź w ustawieniach tamtego konta, czy masz korzystać z bezpiecznego połączenia SSL.
 • Gdy zaznaczysz pole wyboru Przychodzące wiadomości oznaczaj etykietą adres, będą one sygnalizowane specjalną etykietą odnoszącą się do tamtego konta.
 • Kliknij przycisk Dodaj konto. System sprawdzi je i zapyta, czy chcesz odpowiadać na takie wiadomości, korzystając z pośrednictwa starego konta. Jest to domyślne rozwiązanie, ale lepiej przyjąć opcję Nie, dzięki czemu szybciej przyzwyczaimy naszych korespondentów do nowego konta w Gmail.
 • Kliknij przycisk Zakończ.
 • Przejdź do karty Przekazywanie i POP/IMAP, a następnie w sekcji Pobieranie przez POP zaznacz opcję Włącz POP i zapisz ustawienia. Gmail sprawdzi od razu pocztę na dodanym koncie i pobierze ją.

clip_image010

Poczta z dodanych kont będzie oczywiście automatycznie pobierana przy każdorazowym uruchomieniu Gmaila. Możesz także ręcznie sprawdzić pocztę w tej samej karcie, a nawet obejrzeć historię pobierania z każdego z przekierowanych kont.

clip_image012

Polecenie edytuj informacje służy do zmiany parametrów konta.

Polecenie usuń pozwala usunąć dane przekierowanie.

Jak powiedzieliśmy, Gmail obsługuje w ten sposób do pięciu zewnętrznych kont. Jeśli masz ich więcej, wybierz te, które są najczęściej wykorzystywane przez twoich korespondentów.

Aby dodać kolejne konto, kliknij po prostu polecenie Dodaj inne konto pocztowe.

Jak widzimy, procedura nie jest skomplikowana, a w ten sposób będziemy mogli obsłużyć wszystkie swoje kontakty w jednym miejscu, przy okazji przyzwyczajając stopniowo respondentów do naszego nowego adresu.

Dodaj więcej miejsca. Na razie mamy ponad 7 gigabajtów miejsca, zatem opcja ta nie powinna nas zajmować. W razie czego możesz dokupić znacznie więcej miejsca, nawet 400 gigabajtów za 500 USD rocznie.

Ustawienia konta Gmail. W tym miejscu możesz zmienić parametry konta, jak hasło czy pytanie ochronne. Na wyświetlonej karcie widoczne są też informacje dotyczące używanych przez ciebie usług Google.

Masz swoją własną domenę? Opcja ta dotyczy stawiania zestawu aplikacji Google we własnej domenie i znacznie wykracza poza potrzeby przeciętnego użytkownika Gmail.

z: Poczta Gmail, ebook w przygotowaniu

2 komentarze:

 1. Można więcej kont sobie podpiąć, tylko trzeba pokombinować i zamiast:
  mail@gmail.com
  1)mail@o2.pl
  2)mail@interia.pl
  3)mail@poczta.onet.pl
  4)mail@op.pl
  5)mail@gazeta.pl

  Można zrobić:
  mail@gmail.com
  1)mail2@gmail.com
  1.1)mail@o2.pl
  1.2)mail@interia.pl
  1.3)mail@poczta.onet.pl
  1.4)mail@op.pl
  1.5)mail@gazeta.pl
  2)mail3@gmail.com
  2.1)....
  ....

  I w taki sposób można sobie dowolną ilość kont podpiąć.

  Tylko pytanie, czy nie lepiej na każdej inne poczcie ustawić sobie przekierowanie na @gmail.com. I dostawać pocznę na konto zaraz jak się pojawi na starych kontach. A nie dopiero jak gmail sam ją pobierze?

  OdpowiedzUsuń
 2. Srytne, choć pewnie człowiek by się ze szczętem pogubił w logice takiego układu :-)

  OdpowiedzUsuń