poniedziałek, 20 lipca 2009

Gmail: ustawienia ogólne

Gmail zawiera wiele opcji konfiguracyjnych, które pozwalają nam przystosować system do naszych potrzeb. Są one dostępne po kliknięciu polecenia Ustawienia. Pamiętaj, aby zapisywać zmiany.

clip_image002

Język. W tym miejscu wybieramy język interfejsu. Domyślnie wyświetla się oczywiście język polski, a do dyspozycji masz ponad 50 języków.

Maksymalny rozmiar strony. Opcja ta pozwala wybrać liczbę przesyłek widocznych na jednej stronie. Domyślnie jest ich 50, ale możesz wybrać także 25 lub 100. 25 wątków jest o tyle wygodne, że na dużych ekranach widać wszystkie listy i nie trzeba przewijać strony.

Skróty klawiaturowe. Domyślnie skróty są wyłączone, jednak gdy je włączysz, będziesz mógł wykonywać szereg operacji nie za pomocą myszki, lecz klawiatury. Przykładowo, naciśnięcie c rozpocznie tworzenie nowego listu, a s spowoduje oznaczenie przesyłki gwiazdką. Są też skróty będące kombinacjami lub sekwencjami naciśnięć klawiszy.

Po włączeniu skrótów możesz uzyskać w każdej chwili dostęp do pełnej ich listy, naciskając znak zapytania ?. Ukaże się wtedy okienko, w którym jest pełna lista skrótów, w podziale na kilka grup.

clip_image004

Moje zdjęcie. Opcja pozwala wybrać zdjęcie, które będzie widoczne dla twoich korespondentów w Gmailu i Google Talk.

Kliknij Wybierz zdjęcie, aby wskazać źródło zdjęcia. Jeśli jest to zdjęcie na dysku, kliknij Przeglądaj, wybierz fotografię i wczytaj ją.

clip_image006

W kolejnym etapie wykadruj zdjęcie, przeciągając i zmieniając rozmiar, po czym kliknij Zastosuj zmiany.

clip_image008

Od tego momentu zdjęcie będzie widoczne w opcjach. W dowolnej chwili możesz je zmienić.

clip_image010

Domyślnie, zdjęcie jest widoczne dla każdej osoby, ale możesz zaznaczyć drugą opcję, czyli zdjęcie widoczne wyłącznie dla osób, z którymi można czatować przez Google Talk.

Fotografia będzie widziana przez inne osoby po przesunięciu kursora nad twoją nazwę w otrzymanej przesyłce lub nad kontakt na liście kontaktów w czasie.

Przykład zdjęcia kontaktu widocznego na liście kontaktów w czacie.

clip_image012

Zdjęcia kontaktów. Opcja Pokazuj wszystkie zdjęcia (domyślna) powoduje wyświetlanie zdjęć kontaktów wybranych przez naszych korespondentów. Gdy wybierzesz drugą opcję, Pokazuj tylko zdjęcia, które zostały wybrane przeze mnie, będziesz musiał sam wybrać zdjęcia korespondentów.

Podpis. Domyślnie automatyczny podpis jest wyłączony, ale możesz zredagować swój podpis, który będzie automatycznie wstawiany do treści listu, łącznie ze standardowymi dwiema kreseczkami oddzielającymi podpis od treści.

clip_image014

clip_image016

Wskaźnik poziomu osobistego. Nazwa tej opcji jest dość enigmatyczna, a nawet dwuznaczna, a chodzi w niej po prostu o to, że gdy ją włączymy, obok listów adresowanych wyłącznie do posiadacza konta będzie widoczna podwójna strzałka >>, natomiast gdy będziemy tylko jednym z adresatów (z listy wysyłkowej), list będzie oznaczany jedną strzałką >.

clip_image018

Fragmenty. Opcja jest domyślnie włączona, co powoduje, że na liście przesyłek widzimy nie tylko temat listu, ale i pierwszy fragment jego treści. Wyłączenie opcji spowoduje, że widoczny będzie tylko temat.

Praktyka pokazuje, że wygodniej się pracuje, gdy opcja jest włączona.

Wiadomość o nieobecności. To wygodna opcja pozwalająca powiadomić korespondentów, że akurat jesteśmy nieobecni i nie zaglądamy do poczty. Domyślnie opcja jest oczywiście wyłączona, ale gdy ją włączysz, podasz temat i standardową odpowiedź, każdy nadawca listu otrzyma natychmiast tę odpowiedź.

clip_image020

clip_image022

Zauważ jeszcze, że w systemie pojawia się żółty pasek sygnalizujący, że opcja jest włączona. Gdy wrócisz z urlopu, nie zapomnisz jej dzięki temu wyłączyć.

clip_image024

I jeszcze jedna sprawa. Odpowiedź jest wysyłana do każdego nadawcy, ale możesz ją ograniczyć do osób z listy kontaktów. Ponieważ zasadą jest nieodpowiadanie na spam, być może lepiej jest włączyć opcję ograniczenia, aby nie odpowiedzi nie były też wysyłane spamerom. Kwestia indywidualnego wyboru.

Kodowanie wiadomości wychodzących. Gmail domyślnie wybiera kodowanie zgodne z językiem wiadomości, jednak gdyby pojawiły się u odbiorców problemy z wyświetlaniem wiadomości, możesz przestawić system na kodowanie UTF-8, czyli w międzynarodowym standardzie Unicode.

Załączniki. Domyślnie włączona jest opcja Zaawansowane funkcje załączników, która pozwala wyświetlać pasek postępu przy dołączaniu załączników do listy i pozwala załączać kilka plików jednocześnie. Wymagane jest jednak zainstalowanie środowiska Flash. Gdy włączona jest opcja Podstawowe funkcje załączników, do listu pliki dołączamy po kolei, a paski postępu nie są widoczne.

clip_image026

Uwaga: opcja zaawansowana nie działa w Firefoksie, natomiast działa w przeglądarce Chrome czy Internet Explorer.

Połączenie przeglądarki. W tym miejscu możemy włączyć bezpieczny protokół HTTPS, chroniący konto przed włamaniem – kosztem jest nieco wolniejsze działanie. HTTPS powinniśmy bezwzględnie włączyć wtedy, gdy korzystamy z publicznych komputerów czy w publicznej sieci bezprzewodowej. Jeśli mamy zaufanie do swojej sieci, nie musimy go włączać.

z: Poczta Gmail, ebook w przygotowaniu

2 komentarze:

  1. A ja mam taki problem z wiadomościami przychodzącymi, z którym walczę bezskutecznie dosyć długo (męczyłem także autora bloga na Twitterze i w mailach w tej sprawie ;)). Otóż w niektórych przychodzących wiadomościach w polu gdzie jest widoczny nadawca krzaczą się polskie czcionki. Jako, że nazwisk z ć, czy ż jest sporo, skrzynka jest bardzo nieczytelna, bo zamiast takiego przykładowego Ćwiąkalskiego widać %u0106wiąkalski i tym podobne. Da się temu jakoś zaradzić, czy winne jest kodowanie po stronie nadawcy?

    OdpowiedzUsuń
  2. Winne jest kodowanie - Gmail jest unikodowy i wiadomości czasem się krzaczą. Nie znam sposobu obejścia problemu.

    OdpowiedzUsuń