czwartek, 27 sierpnia 2009

Google Translate: automatyczne translacje

Google Translate to mechanizm automatycznego tłumaczenia tekstów dostępny bezpłatnie w Internecie. Wprawdzie automatyczne tłumaczenie jest jeszcze dalekie od doskonałości, ale dzięki niemu można się przynajmniej zorientować, czego dotyczy strona w nieznanym nam języku.

Polska wersja GTranslate znajduje się na stronie http://translate.google.pl/?hl=pl.

Jak widać, w polu możesz wstawić tekst lub adres strony internetowej, wybrać język źródłowy (opcja Wykryj język pozwoli serwisowi rozpoznać język) i docelowy, a po kliknięciu Tłumacz uzyskać tłumaczenie.

Najwygodniej jest jednak skorzystać ze skryptozakładki, która pozwoli wykonać tłumaczenie bez konieczności wchodzenia na stronę serwisu.

  • Kliknij link Narzędzia.
  • W sekcji Tłumaczenie za pomocą jednego kliknięcia prosto z paska narzędzi przeglądarki uchwyć myszką link skryptozakładki polski i przeciągnij go na pasek z zakładkami.

W moim przypadku skryptozakładka jest umieszczona w specjalnym folderze o nazwie Skryptozakładki przeglądarki Chrome.

Aby przetłumaczyć bieżącą stronę, kliknij po prostu skryptozakładkę w swoim pasku z zakładkami. Przykładowo, mamy chińską stronę w Wikipedii:

Po kliknięciu skryptozakładki Google Translate wykona tłumaczenie, co wygląda następująco:

Możesz także przetłumaczyć wybrany fragment – zaznacz go blokiem i kliknij skryptozakładkę. Ukaże się wtedy interfejs Google Translate z tłumaczeniem zaznaczonego fragmentu.

W skrzydełku swojego blogu możesz wstawić kod tłumacza, to pozwoli innojęzycznym osobom przetłumaczyć twój tekst, o ile same nie korzystają ze skryptozakładki.

  • Na stronie Narzędzia wybierz język polski jako język twojego blogu.
  • Skopiuj do schowka kod gadżetu.
  • Wstaw kod do skrzydełka blogu.

Gadżet będzie wyglądać następująco:

Gość witryny będzie musiał po prostu wybrać swój język docelowy, aby wykonać tłumaczenie.

1 komentarz:

  1. It's all about for me the feeling, inside sensations actually. " The soundtrack was excellent, containing one song which, though it had no words, it was such a great song to hear. Kuenne hopes viewer attraction for 'Shuffle' continues to augment.

    Also visit my weblog :: songs (www.beatport.com)

    OdpowiedzUsuń