niedziela, 23 sierpnia 2009

Google Groups: tworzymy grupy dyskusyjne

Google Groups, a w polskiej wersji językowej Grupy dyskusyjne Google, to przydatna usługa pozwalająca szybko utworzyć grupę dyskusyjną, w której będzie można dyskutować rozmaite tematy. Naturalnie trzeba mieć założone konto w Google.

Najprościej jest uruchomić grupę z poziomu poczty Gmail, do której zapewne często zaglądasz.

 • W pasku odsyłaczy rozwiń menu więcej i kliknij Grupy dyskusyjne. Zostaniesz przeniesiony pod adres http://groups.google.pl.
 • Kliknij przycisk Utwórz grupę.

Zostanie wyświetlony formularz do zakładania grupy.

 • W polu Nazwij swoją grupę wpisz tytuł grupy. Google zaproponuje od razu adres e-mail grupy w domenie googlegroups.com i adres internetowy. Możesz je samodzielnie określić, ale możesz też zaakceptować tę propozycję. Oczywiście nazwa musi być unikatowa, gdyż są to domeny globalne, używane przez miliony osób.
 • Podaj opis grupy, aby uczestnicy wiedzieli, czego dotyczy.
 • Wybierz poziom dostępu – może to być grupa publiczna lub prywatna, dla ograniczonej grupy osób; tutaj przyjmijmy, że jest to grupa publiczna.
 • Kliknij przycisk Stwórz moją grupę.
 • W kolejnym etapie przepisz kod weryfikacyjny i kliknij Stwórz moją grupę.

Na kolejnej stronie możesz podać adresy e-mail osób, które chcesz imiennie zaprosić. Wpisz dodatkowo zaproszenie i kliknij przycisk Zaproś członków. Jeśli to grupa publiczna, krok ten możesz pominąć.

Ważna informacja: grupę publiczną mogą czytać wszyscy, natomiast wpisywanie wiadomości jest zastrzeżone dla osób mających konta w Google; wiadomości mogą też wysyłać pocztą osoby imiennie zaproszone, niemające konta w Google.

Interfejs grupy wygląda następująco:

Zauważ też, że od momentu utworzenia grupy będzie ona widoczna po wejściu na stronę główną twoich grup, pod adresem http://groups.google.pl/. Masz tutaj dostęp do wszystkich grup, które sam utworzyłeś lub tylko jesteś członkiem albo czytelnikiem.

Dostaniesz też e-mail z powiadomieniem o utworzeniu grupy i jej szczegółach.

Osoba odwiedzająca grupę, gdy zechce przyłączyć się do niej, aby móc publikować wiadomości, powinna kliknąć polecenie Przyłącz się do grupy.

Po zalogowaniu na konto w Google zostanie wyświetlony formularz:

Po kliknięciu przycisku Przyłącz się do grupy osoba zostanie automatycznie członkiem grupy.

Członkowie grupy mogą od razu publikować wiadomości – wystarczy kliknąć polecenie Rozpocznij nowy wątek dyskusji.

O publikowaniu i ustawieniach powiemy w osobnych wpisach.

5 komentarzy:

 1. Mam pytanie - jak zmienić później adres takiej grupy? Nazwę udało mi się, ale adresu nie mogę - pojawia się komunikat o błędzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ustawienia grupy - karta Ogólne - Edytuj - Wprowadź nowy adres.

  "zmiana adresu grupy pociąga za sobą zarówno zmianę adresu, którego używają zapisani członkowie do wysyłania wiadomości, jak i adresu internetowego, za pomocą którego członkowie uzyskują dostęp do grupy. Osoby odwiedzające stary adres nie uzyskają dostępu do grupy."

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj,
  założyłam grupę dyskusyjną i mam pytanie: czy osoby, które nie posiadają konta na gmailu również mogą do niej należeć i z niej w pełni korzystać, tak jak pozostali członkowie? wystąpiły z tym pewne problemy i nie bardzo wiem jak to rozwiązać.

  Pozdrawiam

  Karolina

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam,
  Wysłałam zaproszenie do mojej grupy osobom nie mającym konto w google. Zauważyłam ze te osoby muszą podac email i login. i wlasnie nie wiem jaki to login mają podac. czy nie da sie tak zrobić aby nie musiały się logować?

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam, jak ustawić, aby każda odoba, która chce się dołączyć do grupy, lub którą do niej zaproszę, otrzymywała maila z powiadomieniem o nowym poście w grupie, bez potrzeby zmieniania tego ręcznie w ustawieniach konta?

  OdpowiedzUsuń