poniedziałek, 20 lutego 2017

Express Scribe – transkrypcja nagranych tekstów

Narzędzie: Express Scribe
Kategoria: multimedia
Temat: przepisywanie tekstów z nagrań
Poziom trudności: 1/3
Wielkość dokumentu: ok. 5800 znaków, 8 ilustracji

Niekiedy pojawia się konieczność nagrania na taśmę rozmów czy spotkań w gronie kilku osób, a do takich mogą też należeć spotkania w gronie członków zarządów, komisji rewizyjnych czy sądów koleżeńskich, rozmaitych grup eksperckich, rad itd. Dzisiaj posługujemy się w tym celu zwykle niedrogimi już elektronicznymi dyktafonami, na których można zmieścić dziesiątki godzin nagrań.

Na fotografii widnieje dyktafon, który łączę z komputerem za pomocą kabelka USB, co pozwala mi łatwo przenieść nagranie do komputera. Dyktafony nagrywają zwykle w formatach Wav i MP3.

clip_image002
Rysunek 1 - Dyktafon z kablem do podłączenia do gniazda USB w komputerze

Transkrypcję możemy wykonać z pomocą specjalistycznego programu Express Scribe, firmy NCH Software, dostępnego pod adresem http://www.nch.com.au/scribe/index.html, link Get Express Scribe Free. Wersja bezpłatna (do systemów operacyjnych Windows i Mac OS X) ma nieco okrojone możliwości techniczne, ale w zupełności wystarczające do wykonania podstawowej pracy. Jest przeznaczona do użytku domowego, niekomercyjnego, zatem możemy tą licencją objąć potrzeby organizacji pozarządowej. Na podanej wyżej stronie internetowej możesz porównać cechy Express Scribe Free i Express Scribe Pro.

clip_image004

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu możemy wczytać do niego nagranie, korzystając z polecenia File – Load Dictation File i wyszukując plik dźwiękowy, który chcemy nagrać.

clip_image006
Rysunek 2 - Wczytanie pliku dźwiękowego za pomocą okna ładowania

Ja sam kopiuję plik dźwiękowy na pulpit w systemie Windows, a następnie przeciągam plik na otwarty interfejs Express Scribe. Od tego momentu plik ten widnieje już na liście wczytanych plików dźwiękowych, nawet gdy zamkniesz program.

clip_image008
Rysunek 3 - Wczytanie pliku dźwiękowego za pomocą techniki przeciągania pliku na interfejs Express Scribe

Posługując się programem Express Scribe, możesz korzystać zarówno z pola na notatki w samym programie Scribe, jak i z zewnętrznej aplikacji, jak Word czy Dokumenty Google. W tym drugim przypadku z pewnymi drobnymi ograniczeniami.

Przyjrzyjmy się technice pracy w samym Express Scribe, robiąc też uwagi do pracy w zewnętrznych edytorach.

Możesz spisywać treść, wpisując ją do okna notatek. Po zaznaczeniu pliku na liście wpisujesz ją do odpowiadającego mu okna notatek.

clip_image010
Rysunek 4 - Plik dźwiękowy i odpowiadające mu okno notatek

Dla wygody sterujemy plikiem skrótami klawiaturowymi, gdyż sięganie nieustannie po mysz byłoby zbyt uciążliwe.

clip_image012
Rysunek 5 - Lista klawiszy i skrótów klawiaturowych do sterowania programem

A zatem:
Klawisz F9 uruchamia (wznawia) odtwarzanie pliku z normalną prędkością, od miejsca, w którym nagranie jest zatrzymane.
Klawisz F4 zatrzymuje nagranie. Co interesujące, cofa przy tym punkt zatrzymania o jakieś dwie sekundy, aby w chwili wznowienia łatwiej było zrozumieć kontynuację.
Te dwa klawisze będziesz zapewne najczęściej wykorzystywać w swojej pracy.
Klawisz F3 przyspiesza odtwarzanie, mniej więcej dwukrotnie. Przydaje się, jeśli chcemy dojechać do jakiegoś miejsca, ale słuchając treści (dwukrotnie szybsze odtwarzanie nie zaburza zbytnio rozumienia).
Klawisz F10 przywraca odtwarzanie z normalną prędkością. Musisz go użyć po okresie odtwarzania ze zmienioną prędkością.
Klawisz F11 spowalnia odtwarzanie dwukrotnie i może się przydać osobom, które piszą dość szybko i chcą dotrzymać kroku nagraniu. Jakość głosu spowolnionego nagrania nie jest najlepsza, ale można spróbować.
Klawisz F7 cofa nagranie z kilkukrotnie większą szybkością niż normalna. Możesz kontrolować czas, obserwując licznik w interfejsie – klawisz musi być wciśnięty.
Klawisz F8 przewija nagranie do przodu z kilkukrotnie większą szybkością niż normalna. Możesz kontrolować czas, obserwując licznik w interfejsie – klawisz musi być wciśnięty.
Naturalnie możesz także przeskoczyć do innego miejsca nagrania, wskazując je po prostu myszą na pasku nagrania.
clip_image014
Rysunek 6 - Licznik czasu nagrania – tutaj 0 godzin, 15 minut, 21,6 sekundy

Skrót klawiaturowy Ctrl+Home
powoduje skok na początek nagrania, ale tylko w interfejsie Express Scribe. W Wordzie czy Dokumentach Google nie działa w ten sposób.
Skrót klawiaturowy Ctrl+End powoduje skok na koniec nagrania, ale tylko w interfejsie Express Scribe. W Wordzie czy Dokumentach Google nie działa w ten sposób.
Skrót klawiaturowy Ctrl+J wywołuje okienko skoku do wpisanego ręcznie momentu (podajemy czas w formacie godzina:minuta:sekunda), ale tylko w interfejsie Express Scribe. W Wordzie czy Dokumentach Google nie działa w ten sposób.
clip_image016
Rysunek 7 - Skok do wybranego momentu czasowego nagrania

Skrót klawiaturowy Ctrl+B
powoduje wstawienie zakładki (bookmark), ale tylko w interfejsie Express Scribe – w Wordzie tworzy naturalnie pogrubienie. Zakładki można wstawiać w kluczowych miejscach nagrania, np. w miejscach, gdzie pojawiają się kolejny punkty agendy. Można się między nimi przemieszczać klikając zakładki w oknie zakładek (Ctrl+Shift+B), ale można też kolejno, korzystając ze skrótów klawiaturowych Ctrl+-> lub Ctrl+<-. Zakładki możesz dla wygody opisać w polu Description.
clip_image018
Rysunek 8 - Lista zakładek wstawionych do pliku dźwiękowego

Okno na notatki mieści dziesiątki (lub więcej) kilobajtów tekstu, zatem można w nim zapisać wiele godzin nagrania. Tekst jest zapisywany automatycznie i nie tracimy go w chwili zamknięcia programu. Możesz w dowolnej chwili zapisać notatki do pliku tekstowego, korzystając z polecenia File – Export Notes. Możesz także po prostu wykopiować przez schowek i wstawić do jakiegoś edytora, aby dokonać formatowania.

Program ma wiele rozmaitych narzędzi i opcji, ale tutaj ograniczamy się do podstawowych czynności, które pozwolą obsłużyć plik dźwiękowy.

11 komentarzy:

 1. Transkrypcja nagrań jest zawsze pomocna. Pozwala to nieraz na zaoszczędzenie wiele miejsca jeśli chcemy np przechowywać treści zebrań. Nagrania głosowe potrafią zajmować dużo przestrzeni dyskowej podczas gdy po transkrybcji mamy możliwość przechowywać wszystko w postaci plików tekstowych co ułatwia ich archiwizację.

  OdpowiedzUsuń
 2. Transkrypcja pomaga zaoszczędzić nam przestrzeń dyskową. Jednak przy dzisiejszej pojemności dysków to nawet i bez niej można sobie poradzić :D. Fajny tutorial. Dzięki niemu można samemu sobie sprawnie poradzić z transkrypcją.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny wpis, dziękuję bardzo. Mam trochę nagrań na dyktafonie, które trzeba by przerobić na tekst. Na pewno przydadzą mi się te wskazówki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatny poradnik! Mam starszy dyktafon i własnie chciałam z niego zgrać moje dziecięce nagrania!

  OdpowiedzUsuń
 5. Oby więcej tego typu wpisów pojawiało się na stronie. Bardzo dobrze się czyta twoje poradniki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Że też nie wiedziałem o tym wcześniej. A zastanawiałem się i to długo czy takie coś jest możliwe. Coś czuję że moje życie na studiach będzie teraz łatwiejsze :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiem, że można korzystać z zapisywania w zewnętrznych edytorach, ale chcę zapytać konkretnie (bo sam nie mogę namierzyć tej opcji w programie), czy jest jakaś możliwość powiększenia wielkości tekstu wpisywanego w pole na notatki?

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy transkrypcja jest możliwa dla języka polskiego, czy tylko dla języka angielskiego?

  OdpowiedzUsuń
 9. Ściągnijcie sobie wtyczkę w przeglądarce CHROME, która nazywa się "speech to tekst" i ona sama przepisze Wam cały tekst z nagrania, lub możecie dyktować do mikrofonu i sam wtedy zapisuje. Oczywiście trzeba trochę poprawić gdy się niewyraźnie mówi ale zawsze to TYLKO poprawienie jakiegoś kawałka tekstu zamiast męczenia się i przepisywania wszystkiego. :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń