Założyliśmy już konto w Twitterze, znamy też podstawy obsługi tego systemu. Teraz trzeba się przyjrzeć, jak wyszukiwać informacje, jak stosować składnię.
Podstawą jest naturalnie strumień wpisów – im więcej osób obserwujemy, tym szybciej się ta “taśma” przesuwa. W Twitterze jest kilkanaście milionów osób, więc gdyby każda z nich publikowała jeden wpis dziennie, co sekundę pojawiałoby się na taśmie 20 wpisów – nie do ogarnięcia, zatem obserwujemy jedynie te osoby, które nas interesują. Przy kilkudziesięciu osobach widoczna taśma przedstawia zwykle “urobek” z kilku godzin – 20 pozycji. Jeśli jesteś ciekawa, co było wcześniej, przewiń stronę na dół i kliknij More.
Chętnie wykorzystywanym narzędziem jest oczywiście wyszukiwarka pracująca w czasie rzeczywistym, która pojawiła się w Twitterze kilka tygodni temu, a w której jest dostępna całkiem rozbudowana składnia.
Gdy wpiszesz w polu wyszukiwania wyraz kluczowy i klikniesz ikonę lupy, serwis wyświetli listę najnowszych wpisów – wyraz może być zarówno w treści, jak i być nazwą użytkownika.
Jesli chcesz stale obserwować pojawianie się danych wyrazów kluczowych, po wykonaniu wyszukiwania możesz kliknąć polecenie Save this search. Będzie ono widoczne w sekcji Saved searches, a gdy klikniesz takie zapisane wyszukiwanie, system wyświetli najbardziej aktualne wyniki.
Gdy w polu wyszukiwania wpiszesz dwa (lub więcej) wyrazy kluczowe, są one traktowane jako iloczyn (koniunkcja) warunków, a mówiąc bardziej ludzkim językiem, muszą wystąpić we wpisie jednocześnie, aczkolwiek nie muszą następować po sobie – mogą się znajdować w dowolnym miejscu wpisu.
Gdy na przykład wpiszesz windows live, znajdziesz te wyrazy we wpisie m.in. w takiej postaci:
Windows listeners click here to listen live
Jeśli zależy ci na dokładnym brzmieniu jakiejś frazy, ujmij ją w cudzysłów, czyli ”windows live”. Wtedy widoczne będą tylko te wpisy, w których te wyrazy występują właśnie po sobie, w podanej kolejności.
realmente son muy utiles algunas funciones de Windows Live
Jeśli chcesz znaleźć wpisy z jakimkolwiek z podanych wyrazów kluczowych, połącz je operatorem alternatywy (sumy) warunków OR. Wtedy znajdziesz najnowsze wpisy, w których pojawia się którykolwiek z tych wyrazów.
Legia OR Wisła
Jesli chcesz znaleźć którekolwiek pojęcie wielowyrazowe, zastosuj wyszukiwanie z użyciem operatora OR, ale pojęcia ujmij w cudzysłowy:
“Google Gmail” OR “Windows Mail”
Jesli chcesz wyświetlić jakiś wyraz kluczowy, ale nie chcesz, aby widoczne były wpisy zawierające inny wyraz kluczowy, ujmij warunek następująco:
legia –wisła
W takim przykładzie zobaczysz wyłącznie wpisy, w których pojawia się pierwszy wyraz, ale wykluczone zostaną te wpisy z wyrazem legia, w których pojawia się także wisła.
Oczywiście możesz także wyszukać wisła –legia :-)
Pod polem wyszukiwania są umieszczone najpopularniejsze tematy, aczkolwiek dla Polaków są one akurat mało przydatne. Kliknięcie takiego wyszukiwania powoduje wyświetlenie aktualnego stanu wpisów – w polu wyszukiwania zobaczysz od razu składnię.
W Twitterze możemy też zobaczyć tak zwane hashtagi, czyli szczególne etykiety nadawane wyrazom we wpisach. Widać je też na liście popularnych wyszukiwań w Trending Topics. To osobny temat, ale od razu zauważ, że kliknięcie takiego hashtagu prowadzi do wyszukania informacji z daną etykietą.
Dowolną etykietę możesz znaleźć, wpisując po prostu w polu wyszukiwania polecenie
#wyraz
Wpisy danej osoby znajdziesz, wpisując w wyszukiwarce polecenie
from:nazwa_uzytkownika
Z kolei wszystkie wiadomości wysłane do danej osoby przez innych użytkowników, oznaczone jako @osoba, znajdziesz za pomocą polecenia
to:nazwa_uzytkownika
Wiadomości z danym wyrazem kluczowym wysłane z okolic danego miejsca (jak ten Twitter to rozpoznaje? po lokalizacji wpisanej przez użytkownika?) znajdziesz za pomocą polecenia
“wyraz” near:”miejsce”
Wiadomości wysłane z okolic Cieszyna znajdziesz poleceniem
near:Cieszyn
A wiadomości z okolic 50 mil od Katowic poleceniem
near:Katowice within:50mi
Ale to już naprawdę zakrawa na jakieś czary.
Wiadomości z wyrazem kluczowym wysłane 23 maja 2009 i później odnajdziesz za pomocą przykładowego polecenia
"windows live writer" since:2009-05-23
Zaś wiadomości wysłane do danego dnia włącznie, za pomocą przykładowego polecenia
"windows live writer" until:2009-05-23
Dość na dzisiaj.
Znam ich:) Dzieki Nim trafiłem na świetne koperty:
OdpowiedzUsuńhttp://www.koperty24.pl/koperty-na-zaproszenia-i-karnety
Znam tą firmę, robią naprawdę fajne koperty;p
OdpowiedzUsuńA ja nie znam tej firmy, ale sądząc po ofercie mogą się kiedyś przydać:)
OdpowiedzUsuńTwitter jest mega narzędziem komunikacyjnym:)
OdpowiedzUsuń