Narzędzie: PowerPoint
Kategoria: Narzędzia do prezentacji
Temat: Nagrywanie narracji do prezentacji
Poziom trudności: 2/3
Wielkość dokumentu: ok. 3700 znaków, 4 ilustracje
Kategoria: Narzędzia do prezentacji
Temat: Nagrywanie narracji do prezentacji
Poziom trudności: 2/3
Wielkość dokumentu: ok. 3700 znaków, 4 ilustracje
Jednak w dzisiejszych czasach technika pozwala wygłaszać i rozpowszechniać wykłady za pomocą Internetu. Możemy po prostu opracować pokaz slajdów i nagrać do niego narrację, a następnie udostępnić ją do pobrania w Internecie czy przekazać publiczności na płycie, jeśli nie możemy być obecni na jakimś spotkaniu. Jest jasne, że taka metoda rozpowszechniania daje olbrzymie możliwości dotarcia z treściami do potencjalnego audytorium.
Pokażmy tworzenie narracji na przykładzie PowerPointa w wersji 2013.
Załóżmy, że mamy prostą prezentację zawierającą 9 slajdów pokazujących zdjęcia z wycieczki po Warszawie. Tradycyjny sposób pokazywania to naciśnięcie klawisza F5 i kolejne omawianie na żywo pokazywanych za pomocą rzutnika slajdów, między którymi przechodzimy kliknięciami myszy czy naciśnięciami klawisza spacji (dla uproszczenia zakładamy, że nie ma w niej animacji uruchamianych myszą i klawiaturą). Jeśli jednak nie możemy wygłaszać wykładu na żywo, ten brakujący element, czyli narrację, możemy po prostu nagrać i dołączyć do prezentacji. A zatem różnica jest taka, że prezentacja z narracją zawiera osadzony w sobie plik dźwiękowy.
Przechodzimy zatem na kartę Pokaz slajdów i klikamy wyskakujące menu Rejestruj pokaz slajdów, a następnie Rozpocznij rejestrowanie od początku (można też rozpocząć od innego, aktualnego slajdu).
Ukazuje się okno, w którym mamy domyślnie zaznaczone elementy, jakie zostaną nagrane - chronometraż, narracja, pismo odręczne i wskaźnik laserowy. W przeciwieństwie do starszych wersji PowerPointa nie regulujemy już jakości dźwięku.
Po kliknięciu przycisku Rozpocznij rejestrowanie w oknie Nagrywanie narracji ukaże się pełnoekranowy pokaz slajdów, z pierwszym slajdem na ekranie. Zacznij omawiać zawartość slajdu, a gdy skończysz, kliknij slajd myszą, aby wczytać kolejny slajd. W lewym górnym rogu widoczne jest menu sterujące.
Dobra rada: gdy skończysz omawianie slajdu, odczekaj momencik przed kliknięciem (dwie sekundy powinny wystarczyć), aby program nie przyciął za wcześnie dźwięku.
Doprowadź narrację do końca - ostatnie kliknięcie będzie zamykać narrację, już bez komunikatu informującego o zakończeniu nagrywania i zapisaniu narracji i chronometrażu. Od razu zapisz prezentację na dysku. Sprawdź od razu, jak bardzo powiększył się plik.
Przejdź na kartę Widok i kliknij widok Sortowanie slajdów - zobaczysz miniatury slajdów z przydzielonymi im czasami, czyli po prostu chronometraż pokazu. Slajdy automatycznie się zmieniają w trakcie prezentacji, zgodnie z podanymi przy miniaturach czasami.
Każdy fragment narracji widoczny jest w postaci ikony głośnika na odpowiadającym mu slajdzie. Po przesunięciu kursora myszy nad ikonę ukazuje się przycisk uruchamiający narrację danego slajdu.
Wykonaj próbę generalną - rozsiądź się w foteliku, naciśnij klawisz F5 i sprawdź przynajmniej kilka slajdów, a jeszcze lepiej cały wykład. Jeśli wszystko zostało wykonane, jak trzeba, masz właśnie gotowy wykład, który możesz rozpowszechniać na płytach czy w Internecie (możesz upowszechniać prezentację zapisaną jako pokaz otwierający się od razu w widoku pokazu slajdów). Od twojej wiedzy i oratorskich umiejętności zależy jego poziom, ale warto jak najlepiej opanować i technikalia.
Wszystko ok do: Każdy fragment narracji widoczny jest w postaci ikony głośnika na odpowiadającym mu slajdzie. Po przesunięciu kursora myszy nad ikonę ukazuje się przycisk uruchamiający narrację danego slajdu
OdpowiedzUsuńnic sie nie dzieje, ikona glosnika pozostaje niewzruszona i dzwieku nie moge odtworzyc
naviguez vers ce site Web réplique louis vuitton répliques de sacs Regardez ceci Chrome-Hearts Dolabuy regardez plus d'informations jetez un œil sur ce site Web
OdpowiedzUsuń