środa, 30 listopada 2016

Dysk Google - więcej o folderach

We wpisie o pierwszych krokach na Dysku Google powiedzieliśmy o podstawowej technice tworzenia folderów i umieszczania w nich plików. Czas na kilka dodatkowych informacji.

Narzędzie: Dysk Google
Kategoria: Składnica plików
Temat: Zarządzanie plikami i folderami
Poziom trudności: 2/3
Wielkość dokumentu: ok. 3500 znaków, 8 ilustracji

Na Dysku Google możemy utworzyć rozbudowaną hierarchię folderów, która będzie widoczna po rozwinięciu przycisku Mój dysk w lewym panelu składnicy. Do tworzenia folderów służy polecenie Folder widoczne po kliknięciu przycisku Nowy, względnie Nowy folder w menu kontekstowym po kliknięciu prawym przyciskiem myszy.

Na poniższej ilustracji widać moment tworzenia nowego folderu, przy czym zostanie on utworzony jako podfolder aktywnego w danym momencie folderu, czyli Teksty.

image

Folderem możesz manipulować, korzystając z menu kontekstowego po kliknięciu prawym przyciskiem myszy lub menu widocznego tutaj nad panelem informacyjnym (z rozwiniętym menu pod kropkami).

image

Możesz przenieść folder w inne miejsce w strukturze, dodać gwiazdkę, a więc umieścić w Ulubionych (masz wtedy szybszy dostęp), zmienić kolor ikony (warto się przyzwyczajać do pewnego schematu kolorów – sam stosuję dla tekstów niebieski, dla arkuszy zielony, a dla prezentacji czerwony kolor), zmienić nazwę folderu. Polecenie pobrania powoduje pobranie na dysk komputera folderu z jego zawartością, w formie zzipowanego archiwum. Polecenie usuwania przenosi oczywiście folder do kosza.

Szczególnie ciekawa jest funkcja udostępniania folderu. Podejmując współpracę z inną osobą czy ich grupą, musimy nierzadko wspólnie pracować nad pewnymi dokumentami. Jedna z osób może wtedy utworzyć folder i zaprosić do niego pozostałe osoby, pod warunkiem rzecz jasna, że wszyscy dysponują kontem w Google. Kliknięcie polecenia Udostępnij powoduje wyświetlenie okna, w którym podajemy adresy mailowe współpracowników.

image

A tak wygląda folder u osoby, której go udostępniono – jest w nim już jeden plik. Ikona z dwoma “łebkami” sygnalizuje fakt udostępnienia.

image

Jeśli właściciel folderu nada współpracownikom status redaktora, osoby te będą mogły w nim tworzyć dokumenty – poniższa ilustracja pokazuje właśnie taką sytuację. Dokument po lewej został utworzony przez zaproszonego współpracownika i pokazuje to informacja w panelu informacyjnym po prawej stronie. Autorem dokumentu jest gość, a po utworzeniu tego dokumentu jest on widoczny u wszystkich współpracowników. Te dwie miniatury fotografii pokazują dwie osoby współdzielące dany folder.

image

W ten sposób można zgromadzić we wspólnym miejscu niezbędną dokumentację i razem nad nią pracować, redagując teksty czy arkusze, komentując je, a także prowadząc w razie potrzeby czat. To bardzo wygodny sposób działania. Zauważ, że gdy klikniesz nazwę folderu w hierarchii folderów, w jego panelu informacyjnym, na karcie Aktywność, widnieje historia działań.

image

Możesz także pobrać link do udostępniania folderu publicznie. Otrzymujesz link, włączane jest udostępnianie, co sygnalizuje zielony przycisk suwaka. Wyłączenie udostępniania wymaga kliknięcia tego przycisku, co powoduje “wygaszenie” go.

image

Osoba, która kliknie taki link (podany w blogu czy Facebooku) ma dostęp do folderu, może go przeglądać.

Właściciel folderu może udostępnić publicznie jakieś swoje dokumenty, np. ebooki, które można swobodnie pobierać.

image

Zwróć jeszcze uwagę, że foldery można przeciągać w inne miejsce za pomocą myszy – gdy przeciągniesz folder A na folder B, wówczas A stanie się podfolderem B.

2 komentarze:

  1. Zgadzam się z tymi wszystkimi punktami i doskonale wiem jak bardzo praca wchmurze ułatwia prowadzenie firmy. Jednak obsługa usług Google Cloud nie jest rzeczą łatwą, wielu rzeczy sama nie rozumiem dlatego myślę nad rozpoczęciem współpracy z partnerem biznesowym https://fotc.com/pl . Z wielu źródeł słyszałam, że jako jedyny w Polsce oferuje wsparcie w języku polskim.

    OdpowiedzUsuń