czwartek, 24 listopada 2016

Dysk Google – pierwsze kroki

Dysk Google (ang. Google Drive) to jedno z najlepszych rozwiązań informatycznych dostępnych dla zwykłego użytkownika komputera, ale też i dla wielu firm, zwłaszcza niedużych. Możemy w nim – w chmurze, jak się dzisiaj mówi - przechowywać swoje dokumenty (teksty, arkusze, prezentacje, grafiki), ale i tworzyć nowe, korzystając ze współpracujących z Dyskiem aplikacji, przede wszystkim Dokumentów Google. W tym miejscu pokażemy, jak rozpocząć pracę.
 
Narzędzie: Dysk Google
Kategoria: Składnica plików
Temat: Podstawy obsługi
Poziom trudności: 1/3
Wielkość dokumentu: ok. 4300 znaków, 13 ilustracji

Zakładamy naturalnie, że masz już założone konto Google – jeśli tak, korzystasz zapewne z takich aplikacji, jak poczta Gmail czy Kalendarz Google. Spora część z setek milionów użytkowników usług Google ogranicza się do poczty i kalendarza, ale przecież warto skorzystać i z innych możliwości oferowanych przez tę firmę w ramach jej wielkiego “ekosystemu”.


Po przejściu pod adres drive.google.com zobaczysz informację, że system oferuje 15 GB miejsca na dane. Co ciekawe, dokumenty tworzone w aplikacjach Dokumenty Google, Arkusze Google, Prezentacje Google czy Rysunki Google nie są wliczane do limitu – system pokazuje zajęcie… 0 bajtów. Możesz więc pisać do końca świata, a system nie uszczknie ci ani bajta z limitu. Wykorzystasz go na kopie zapasowe innych plików, np. PDF, filmów czy grafiki. Przewiń okienka ze wstępnymi informacjami i zamknij je.

image

Wypróbuj od razu działanie Dysku jako przechowalni plików – masz zapewne na dysku komputera jakieś pliki Worda czy Excela. Prześlij jeden z nich na dysk. Zanim to jednak zrobisz, kliknij po prawej stronie interfejsu przycisk Ustawienia i wybierz polecenie o tej nazwie.

image

Zaznacz pole wyboru Konwertuj przesyłane pliki na format edytora Dokumentów Google. Kliknij Gotowe.

image

Tu potrzebna jest pewna uwaga techniczna
. Jeśli zamierzasz edytować przesłane pliki Worda czy Excela, powinny być zgodne z programem Google. Jednak pliki Worda czy Excela miewają znacznie bardziej zaawansowane formatowanie, które zostanie zredukowane w Dokumentach Google. Zatem importuj takie pliki tą drogą, jeśli będziesz je chciała potem jeszcze poprawiać. Pamiętaj jednak, że od chwili, gdy zaczniesz pracować z Dyskiem Google, znaczna większość dokumentów będzie zapewne tworzona właśnie w nim, a nie importowana.

Wróćmy jednak do naszej pierwszej próby. Rozwiń menu Mój dysk – zobaczysz w nim m.in. listę dostępnych od razu aplikacji. Kliknij teraz polecenie Prześlij pliki.

image

W oknie Wysyłanie pliku wybierz jakiś plik na dysku komputera i kliknij przycisk Otwórz.

image

Plik zostanie przesłany na Dysk Google – zostanie to skwitowane komunikatem.

image

Plik zostanie umieszczony w widocznym interfejsie – ponieważ w ustawieniach przyjęliśmy, że format Worda ma być konwertowany na format Google, wyświetlana jest ikona Dokumentu Google (kartka z zagiętym narożnikiem), a nie Worda.

image

Kliknij teraz w menu Mój dysk polecenie Nowy folder. W okienku podaj jego nazwę, np. Teksty, i kliknij Utwórz.

image

W podobny sposób utwórz inne foldery, np. Arkusze i Prezentacje.

image

Uchwyć myszą ikonę importowanego przed chwilą dokumentu, przeciągnij ją na folder Teksty i upuść. Dokument zostanie przeniesiony do folderu.

image

Kliknij w lewym panelu trójkącik widniejący przy przycisku Mój dysk – zobaczysz w nim zbudowaną przed chwilą hierarchię swoich folderów. Kliknij folder Teksty – zobaczysz w nim swój dokument.

image

Zauważ, że gdy wejdziesz do docelowego folderu, każdy importowany czy tworzony od początku dokument znajdzie się od razu w tym folderze (aktualnie otwartym).

Aby utworzyć nowy dokument, kliknij niebieski przycisk Nowy i wybierz polecenie Dokumenty Google (na ilustracji widać już kilka importowanych w międzyczasie plików Worda).

image

Uruchomiony zostanie edytor. Kliknij jego tytuł i wpisz własny. Naciśnięcie Enter wprowadzi kursor do pola edycji tekstu. NIE MUSISZ zapisywać swojego dokumentu – edytor robi to automatycznie, w trakcie pisania. Gdy skończysz, zamknij po prostu kartę przeglądarki z edytorem.

image

Wiesz już, jak uruchomić i zorganizować swój Dysk Google. To pierwszy, ale najważniejszy krok – możesz samodzielnie eksperymentować.

We wpisie pomijamy instalowanie aplikacji Google Drive, która tworzy wirtualny dysk w komputerze, podpinając po prostu Dysk Google do systemu, podobnie jak twarde dyski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz