piątek, 2 marca 2018

Mapy myśli - zmiana myślenia

Czasem, nawet w dość późnym wieku, dokonuje się istotnego przewartościowania sposobów działania. Warto to brać pod uwagę w każdym momencie, nigdy nie jest na to za późno. To nie tylko przywilej studenta mającego przed sobą całe życie, zwłaszcza zawodowe, ale i aktywnego emeryta, który dopiero po zakończeniu kariery zawodowej ma do zrealizowania tysiąc i jeden planów, na które nigdy nie miał wcześniej czasu.

Ową zmianą, o której chcę napisać, jest zmiana narzędzia do projektowania rozmaitych poważniejszych zadań (nie dotyczy to projektu kupienia chleba i mleka) - chyba ostatecznie i nieodwołalnie, o ile cokolwiek w życiu jest pewne, przestawiam się na wykorzystywanie w tym celu map myśli. Ułożenie hierarchii działań w postaci mapy myśli pozwala uporządkować zrąb projektu, a potem sukcesywnie dopisywać elementy, przestawiać kolejność, zmieniać hierarchię, planować rozkład w czasie. Dobrym przykładem jest zaplanowanie wyjazdu służbowego czy urlopu, projekt artykułu czy książki, przełożenie na mapę rozdziału w szkolnym czy studenckim podręczniku, przygotowanie prezentacji w firmie, ułożenie słowniczka tematycznego w nauce języka obcego i wiele innych spraw.

Mapy myśli można kreślić doraźnie na kartce papieru, co jest typowe, gdy notujemy czyjś wykład czy prezentację. Ale dopiero narzędzia komputerowe potrafią uczynić z map myśli fantastycznie sprawne instrumentarium panowania nad zbiorami wiedzy. Mapa to nie tylko ta uporządkowana hierarchia pojęć, ale i dołączane do nich notatki (nierzadko obszerne), załączniki w postaci dokumentów Worda, arkuszy Excela czy prezentacji PowerPointa, kategoryzacja za pomocą etykietowania, komentarze do mapy, gdy pracujemy wspólnie w biurze nad projektem, ilustracje pozwalające lepiej wizualizować projekt, rozliczne markery sygnalizujące pewne typowe akcje i stany, relacje między elementami, linki do adresów internetowych, notatki głosowe. W zaawansowanych aplikacjach to także brainstorming (burze mózgów) pozwalający wymyślać nowe elementy, wykresy Gantta z rozkładem czasowym, prezentacje.

Naturalnie robię tutaj przygotowanie artyleryjskie - za miesiąc oddaję do druku książeczkę o narzędziach komputerowych do budowania map myśli (główną rolę odegra tutaj XMind, wersja darmowa i komercyjna), która powinna się ukazać późną wiosną, razem ze zbiorkiem screencastów na żywo ilustrujących pewne techniki. Jednak deklaracja o zmianie sposobu planowania złożonych zadań jest jak najbardziej prawdziwa - kiedyś stosowałem tę technikę sporadycznie, jednak w czasie pisania książki uleciały już wszystkie wcześniejsze wątpliwości, a mapy myśli zyskały sobie status nieodzownego narzędzia wspomagającego myślenie. Może nie mam w sobie jeszcze tyle entuzjazmu (ani tym bardziej wiedzy), co ich twórca, Tony Buzan, ale przynajmniej dość silnie już ugruntowane przekonanie o ich użyteczności. Mam nadzieję, że zachęcę więcej osób - to po prostu pomaga w planowaniu, a ożywczą spontaniczność i intuicję przeprowadza w uporządkowane myślenie i twardą wiedzę.

Na ilustracji jest zmajstrowana w bezpłatnej wersji XMind przykładowa mapa z projektem wyjazdu służbowego. Nad obszarem mapy są widoczne otwarte skoroszyty, pod mapą są widoczne arkusze w ramach aktywnego skoroszytu.

33 komentarze:

  1. Bardzo interesujący wpis! Coraz częściej bywam na tym blogu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przydatny wpis jak i cały blog. Będę tu zaglądać:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny wpis, narzędzie ciekawe warte uwagi myślę że na pewno trafi na testy do mnie bo chciałbym spróbować sobie tak planować różne wyjazdy i projekty.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mapy myśli to narzędzie wykorzystane w każdych dziedzinach życia. Na nich opierają się nawet szkolenia marketing. Czyli przydają się w planowaniu i nauce, ale nie tylko - w pracy w niemal wszystkich branżach, a na pewno w firmach kreatywnych, takich jak agencje marketingowe, marketing strategiczny. Mapy myśli są więc powszechne.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja właśnie jestem na etapie odchodzenia od mapy myśli. Za duży chaos to wprowadzało w moim życiu. Jednak lepiej jak po kolei robię wszystkie zadania. Wtedy idzie całość o wiele sprawniej.

    OdpowiedzUsuń
  6. To fajny sposób na zapisanie swoich myśli i możliwość wrócenia do nich. Moim zdaniem świetna sprawa.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dużo o tym słyszałem w szkole. Pedagodzy często mówili nam o mapie myśli, żebyśmy potrafili lepiej zorganizować sobie naukę. Osobiście nigdy nie używałem takiej mapy i nie czułem z tego powodu żadnych braków. Znam jednak osoby, którym ten sposób na prawdę pomógł "zebrać myśli". Zależy to chyba od człowieka i może być bardzo pomocne. :-)

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo interesująca sprawa. Dzięki za ten wpis

    OdpowiedzUsuń
  9. korzystam z map myśli od kilku lat i polecam każdemu, są świetne

    OdpowiedzUsuń
  10. Mind Maps bardzo się przydają na etapie procesu twórczego, burzy mózgu, czy podobnego kreatywu biznesowego. Potem oczywiście lepiej zapisać wyniki w bardziej czytelnej i łatwiej zarządzalnej formie - np. Schemat Gantta.

    OdpowiedzUsuń
  11. 37 yrs old Data Coordiator Adella Gudger, hailing from Thorold enjoys watching movies like Melancholia and Air sports. Took a trip to Historic Centre of Guimarães and drives a Grand Am. odwiedzic ich strone internetowa

    OdpowiedzUsuń
  12. Ciekawy wpis. Wszystkie informacje jak najbardziej przydatne

    OdpowiedzUsuń
  13. Zgadzam się z GDATA, super wpisik

    OdpowiedzUsuń
  14. Świetny wpis, dobrze się go czyta.

    OdpowiedzUsuń
  15. Rewelacyjny artykuł! Niezwykle wartościowe informacje zawarte w Twoim blogu. Gratuluję Twoją pracę w przygotowanie tak dobrych artykułów. Chciałbym także zaprezentować zwiedzenie własnego strony internetowej, gdzie również znajdziecie wartościowe wskazówki na temat mody. Zapraszam pod adres mój blog. Przyjemnego czytania!

    OdpowiedzUsuń
  16. Thanks for sharing all this information here on this page.

    OdpowiedzUsuń
  17. I truly enjoy looking through on this web site , it holds superb content .

    OdpowiedzUsuń