Narzędzie: Dysk Google
Kategoria: Składnica plików
Temat: Podstawy obsługi
Poziom trudności: 1/3
Wielkość dokumentu: ok. 4300 znaków, 13 ilustracji
Kategoria: Składnica plików
Temat: Podstawy obsługi
Poziom trudności: 1/3
Wielkość dokumentu: ok. 4300 znaków, 13 ilustracji
Zakładamy naturalnie, że masz już założone konto Google – jeśli tak, korzystasz zapewne z takich aplikacji, jak poczta Gmail czy Kalendarz Google. Spora część z setek milionów użytkowników usług Google ogranicza się do poczty i kalendarza, ale przecież warto skorzystać i z innych możliwości oferowanych przez tę firmę w ramach jej wielkiego “ekosystemu”.
Po przejściu pod adres drive.google.com zobaczysz informację, że system oferuje 15 GB miejsca na dane. Co ciekawe, dokumenty tworzone w aplikacjach Dokumenty Google, Arkusze Google, Prezentacje Google czy Rysunki Google nie są wliczane do limitu – system pokazuje zajęcie… 0 bajtów. Możesz więc pisać do końca świata, a system nie uszczknie ci ani bajta z limitu. Wykorzystasz go na kopie zapasowe innych plików, np. PDF, filmów czy grafiki. Przewiń okienka ze wstępnymi informacjami i zamknij je.
Wypróbuj od razu działanie Dysku jako przechowalni plików – masz zapewne na dysku komputera jakieś pliki Worda czy Excela. Prześlij jeden z nich na dysk. Zanim to jednak zrobisz, kliknij po prawej stronie interfejsu przycisk Ustawienia i wybierz polecenie o tej nazwie.
Zaznacz pole wyboru Konwertuj przesyłane pliki na format edytora Dokumentów Google. Kliknij Gotowe.
Tu potrzebna jest pewna uwaga techniczna. Jeśli zamierzasz edytować przesłane pliki Worda czy Excela, powinny być zgodne z programem Google. Jednak pliki Worda czy Excela miewają znacznie bardziej zaawansowane formatowanie, które zostanie zredukowane w Dokumentach Google. Zatem importuj takie pliki tą drogą, jeśli będziesz je chciała potem jeszcze poprawiać. Pamiętaj jednak, że od chwili, gdy zaczniesz pracować z Dyskiem Google, znaczna większość dokumentów będzie zapewne tworzona właśnie w nim, a nie importowana.
Wróćmy jednak do naszej pierwszej próby. Rozwiń menu Mój dysk – zobaczysz w nim m.in. listę dostępnych od razu aplikacji. Kliknij teraz polecenie Prześlij pliki.
W oknie Wysyłanie pliku wybierz jakiś plik na dysku komputera i kliknij przycisk Otwórz.
Plik zostanie przesłany na Dysk Google – zostanie to skwitowane komunikatem.
Plik zostanie umieszczony w widocznym interfejsie – ponieważ w ustawieniach przyjęliśmy, że format Worda ma być konwertowany na format Google, wyświetlana jest ikona Dokumentu Google (kartka z zagiętym narożnikiem), a nie Worda.
Kliknij teraz w menu Mój dysk polecenie Nowy folder. W okienku podaj jego nazwę, np. Teksty, i kliknij Utwórz.
W podobny sposób utwórz inne foldery, np. Arkusze i Prezentacje.
Uchwyć myszą ikonę importowanego przed chwilą dokumentu, przeciągnij ją na folder Teksty i upuść. Dokument zostanie przeniesiony do folderu.
Kliknij w lewym panelu trójkącik widniejący przy przycisku Mój dysk – zobaczysz w nim zbudowaną przed chwilą hierarchię swoich folderów. Kliknij folder Teksty – zobaczysz w nim swój dokument.
Zauważ, że gdy wejdziesz do docelowego folderu, każdy importowany czy tworzony od początku dokument znajdzie się od razu w tym folderze (aktualnie otwartym).
Aby utworzyć nowy dokument, kliknij niebieski przycisk Nowy i wybierz polecenie Dokumenty Google (na ilustracji widać już kilka importowanych w międzyczasie plików Worda).
Uruchomiony zostanie edytor. Kliknij jego tytuł i wpisz własny. Naciśnięcie Enter wprowadzi kursor do pola edycji tekstu. NIE MUSISZ zapisywać swojego dokumentu – edytor robi to automatycznie, w trakcie pisania. Gdy skończysz, zamknij po prostu kartę przeglądarki z edytorem.
Wiesz już, jak uruchomić i zorganizować swój Dysk Google. To pierwszy, ale najważniejszy krok – możesz samodzielnie eksperymentować.
We wpisie pomijamy instalowanie aplikacji Google Drive, która tworzy wirtualny dysk w komputerze, podpinając po prostu Dysk Google do systemu, podobnie jak twarde dyski.
Jeśli chcesz korzystać z postępu technologicznego, niezawodne połączenie internetowe jest koniecznością. Świetną opcją do rozważenia jest https://fiberlink.pl/, który zapewnia szybkie połączenia światłowodowe w ekonomicznej cenie. Dzięki ich usługom możesz cieszyć się zaletami niezawodnego połączenia
OdpowiedzUsuńgörüntülü show
OdpowiedzUsuńücretlishow
ANAWXY
görüntülüshow
OdpowiedzUsuńücretli show
BFUU