Strony

środa, 1 lipca 2009

Yoono: Firefox uspołeczniony

Yoono jest dodatkiem do przeglądarki Firefox, który pozwala wygodnie korzystać z szeregu ważnych narzędzi, w tym przede wszystkim serwisów społecznościowych. Pokażmy podstawowe techniki posługiwania się tym dodatkiem.

Aby zainstalować Yoono:

Po restarcie zaakceptuj warunki użytkowania – dodatek zostanie uruchomiony w lewym panelu przeglądarki, zajmując kilkadziesiąt megabajtów pamięci operacyjnej.

W pierwszej kolejności podłącz się do serwisów społecznościowych. Pokażemy to na przykładzie kilku popularnych serwisów.

 • Kliknij przycisk Twitter.
 • Na wyświetlonej stronie Twittera podaj swój login i hasło do Twittera, kliknij Allow.

 • Jeśli chcesz, zapamiętaj hasło w przeglądarce.

Ikona Twittera w Yoono zostanie zaznaczona zielonym “ptaszkiem”, jako aktywna.

 • Aby dodać Facebook, kliknij ikonę serwisu.
 • Na wyświetlonej stronie logowanie do Facebooka podaj swój adres e-mail i hasło.
 • Aby nie logować się za kazdym razem, zaznacz opcję zapamiętywania hasła w Yoono.
 • Kliknij Zaloguj się.

Po zalogowaniu możesz zamknąć kartę.

W analogiczny sposób, aczkolwiek odmienny dla każdego z serwisów, podłącz inne interesujace cię serwisy. Gdy zakończysz, kliknij na dole przycisk Finish.

Yoono przejdzie do trybu wyświetlania zbiorczego strumienia informacji ze wszystkich podłączonych serwisów – tutaj widzimy Twitter, Facebook i FriendFeed.

Możesz wyświetlać każdy strumień z osobna, klikając jego ikonę nad polem edycji statusu. Przy kazdym serwisie masz narzędzia odpowiadające narzędziom danego serwisu, np. w wypadku Twittera strumień wpisów, listę znajomych, prywatne wiadomości i wzmianki z twoją nazwą w treści.

Gdy w strumieniu pojawi się nowa informacja od którejkolwiek obserwowanej osoby w dowolnym z podłączonych serwisów, w prawym, dolnym rogu ekranu wyskoczy na kilka sekund okienko z powiadomieniem.

Jeśli zechcesz teraz opublikować jakąś informację w którymś z serwisów:

 • Wstaw kursor do pola edycji statusu.
 • Wpisz treść.
 • Zaznacz ptaszkami, status których serwisów chcesz uaktualnić.
 • Kliknij przycisk Update.

Po chwili wpis ukaże się w tych serwisach – przyklad w Twitterze:

Jeśli zechcesz ponownie dodać jakieś serwisy do swojej listy, kliknij ikonę strzałki na karcie Friends i wybierz polecenie Add Social Networks, co pokaże znany już interfejs.

Aby doraźnie schować interfejs Yoono, kliknij ikonę z dwiema strzałeczkami w lewym, górnym rogu jego panelu. Przywrócenie interfejsu wymaga kliknięcia w tym samym miejscu.

W rozwniętym menu masz także pozycję Manage Widgets. Jej kliknięcie spowoduje wyświetlenie interfejsu, w którym możesz dodać inne usługi. Dodajmy, dla próby, webowy serwis pocztowy.

 • Na karcie Widgets kliknij Mail.
 • Kliknij Finish.
 • W wyświetlnym interfejsie kliknij ikonę z plusem i zaznacz twój serwis pocztowy.
 • Podaj nazwę użytkownika i hasło, zaloguj się.

Yoono wyświetli listę przesyłek. Kliknięcie wiadomości rozwinie ją w interfejsie Yoono – kliknięcie strzałki przywróci listę przesyłek. Z kolei kliknięcie ikony w rogu uruchomi interfejs poczty na stronie.

Discovery to wyszukiwarka informacji w różnych źródłach.

Music pozwala uruchamiać zasoby muzyczne w serwisach Last.FM i Imeem, o ile masz tam konta.

Share to narzędzie do promowania stron. Gdy klikniesz tę zakładkę, Yoono wyświetli okienko Share this on, w którym możesz zaznaczyć, w których serwisach chcesz podać informację o stronie, która cię właśnie zainteresowała. Możesz także dodać komentarz. Kliknięcie przycisku Share prześle wpis do tych serwisów.

Warto jeszcze wspomnieć o zintegrowanym z Yoono mechanizmie wyszukiwawczym OneRiot. To wyszukiwarka działająca w trybie rzeczywistym, przeszukująca ważne serwisy społecznościowe, jak Twitter, Facebook czy MySpace.

Gdy wpiszesz w górnym polu wyraz kluczowy i uderzysz Enter, Firefox wyświetli stronę z wynikami wyszukiwania.

Na zakończenie zauważ wreszcie, że gdy dwukrotnie klikniesz jakiś wyraz na stronie, ukaże się ikona lupy, której kliknięcie spowoduje wyświetlenie interfejsu Discovery Links.

8 komentarzy:

 1. Szkoda że nie ma obsługi Flaker'a

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie brak tego paska,który pokazywał tematycznie podobne strony do tych na których sie akurat znajdowaliśmy.Nie ma tego juz od ok.ponad roku.A szkoda

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że nie pamiętam. Albo może w ogóle nie widziałem, bo Yoono instalowałem chyba nieco później.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zainstalowałam i powiem, że bardzo się przydaje, nie trzeba otwierać stron w przeglądarce a podgląd jest po jednym kliknięciu myszką. Wg mnie bardzo przydatna aplikacja dla wszystkich korzystających z serwisów społecznościowych ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znałem tego narzędzia:)

  OdpowiedzUsuń